Ám a Gazdaságtudományok Bécsi Intézete (WIIW) nem tud csatlakozni Claude Trichet ezen véleményéhez - idézi a Die Presse Gabor Hunyát, a WIW szakértőjét, mert számos adat ennek ellenkezőjére mutat.
Így például a Hitelvédelmi Egyesülés (KSV) adatai szerint a kelet-európai átalakuló országokban a vállalati csődök száma csaknem megkétszereződött: 34.200 vállalatnak kellett fizetésképtelenséget bejelentenie.
A Nyugattal összehasonlitva ez a szám persze kevés, mégis, a fordulat óta bekövetkezett csődhullám ízelitőt adott abból, hogy mi várható a következő években - idézte a bécsi lap Hans-Georg Kantnert, a KSV csődügyekben illetékes szakértőjét.
Ám nem csupán a vállalati csődök reagáltak tavaly érzékenyen a fenyegető recesszióra, a külföldről érkező külföldi közvetlen befektetések is egyes régiókban erőteljesen megcsappantak. Az új uniós tagálamok tavaly kilenc százalékkal kevesebb friss tőkével kellett megelégedniüók, Dél-Kelet-Európában a csökkenés mértéke egyenesen 22 százalékos volt. Összességében azonban még mindig 109,5 milliárd euró összegű befektetés áramlott Keletre.
A WIIW elemzése a következő években a telephelyek közötti keményebb versenyt vár Európában. E tekintetben Lengyelország vagy Romániáa jó kártyákkal rendelkezik: a valutájuk értéke átlag 30 százalékkal csökkent, ami a WIIW szerint 2011-ig a béreket nyomás alatt tartja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.