„A pénzügyi válság és a lakástámogatási rendszer átalakításának hatására a jelzáloghitelek mellett az ingatlanlízing-konstrukciók is egyre népszerűbbé válnak” – mondta Sztanó Imre, az Erste Bank lakossági üzletágának vezetője tegnap a cégcsoport sajtótájékoztatóján. (Az ingatlanlízinget egyébként a lakáshitelpiachoz hasonlóan megviselte a válság: az idei első negyedévben a lízingszövetség adatai szerint mindössze 16,8 milliárd forintot tett ki az ingatlanlízing keretében finanszírozott összeg, vagyis egy év alatt csaknem 60 százalékos volt a visszaesés.)
A sajtóeseményen egyúttal bejelentették, hogy megalakult az Erste Lakáslízing Zrt., amely az Erste Ingatlanlízinggel együtt teljes körű ingatlanlízing-szolgáltatást képes nyújtani magánszemélyeknek, mikrovállalkozásoknak és egyéni vállalkozóknak is.
A lakáslízing egyik hátulütője az volt a hitellel szemben, hogy a lízingbe vevők nem igényelhettek bizonyos állami támogatásokat, például a szocpolt, illetve a félszocpolt – ezek azonban júliustól megszűntek, így a lízing versenyhátránya is csökkent. Sőt az új és használt lakás vásárlására egyaránt igénybe vehető konstrukciók bizonyos esetekben akár kedvezőbb kondíciókkal is elérhetők, mint a jelzáloghitelek – emelte ki Várkonyi Csaba, az Erste Ingatlanlízing Zrt. vezérigazgatója.
Vállalkozások esetében – ahol a finanszírozás mértéke a vételár 60-80 százaléka lehet – az ingatlanlízingnek számos számviteli és adózási előnye is van. A lízingelt ingatlan után a fizetett kamat 40 százalékáig (legfeljebb 6 millió forintig) a cég társaságiadó-kedvezményt vehet igénybe. Másrészt új építésű lakásnál a finanszírozott összeg áfatartalmát kamatmentesen, a futamidő teljes tartama alatt elosztva, a havi lízingdíjban kell megfizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.