A sajtóban és szakmai körökben is számos félreérthető információ jelent meg az elmúlt időben a madárinfluenzával kapcsolatban. A tudományos ismereteket nélkülöző, szenzációt hajhászó vagy kisebb csoportok érdekeit képviselő írások nem alkalmasak a társadalomban élő félelmek csillapítására, s nem szolgálják a szükséges védekezés lehetőségét sem.
Az influenza vírusa a madarakról terjedt át az emberekre valamilyen emlős állat (sertés vagy ló) közvetítésével. A vírus lehetséges változatainak száma úgyszólván végtelen. Az egyes típusok kisebb-nagyobb genetikai módosulásokat követően alakulnak ki, és ebből fakadóan fertőzőképességük, klinikai jellemzőik is megváltoznak. A járványra történő felkészülésben figyelembe kell venni a múlt tapasztalatait, és folyamatosan figyelnünk kell a helyzet alakulását.
Az 1918–19-es világjárvány („spanyol nátha”) során a jelenlegihez hasonló H1N1 típusú kórokozót mutatták ki. Az utólagos vizsgálatokkor kiderült, hogy a magas halálozási arányért nem maga az influenzafertőzés, hanem a másodlagosan kialakult bakte-riális szövődmények voltak felelősek, elsősorban a tüdőgyulladás. A legveszedelmesebb baktérium a Staphylococcus aureus, a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae. Akkor még antibiotikumok sem voltak.
A manapság járványos képességű A(H1N1) típusú influenzavírus hasonló a korábbi világjárványt előidéző kórokozóhoz, de nem teljesen ugyanaz, ezért a világ népessége fogékony a vírusra. Az eddigi tapasztalatok alapján ez a kórokozó csak enyhe betegséget okoz, a fertőzöttek többsége nem igényel orvosi kezelést, szövődmények mégis előfordulhatnak. Ám Magyarországon a potenciális betegek jelentős része, különösen a két év alatti korosztály (74 százalékban) védett az egyik legveszélyesebb bakte-riális kórokozóval szemben (pneumococcus). Az ilyen mértékű átoltottság védelmet jelent a környezet számára is, hiszen az oltás hatására csökken a populációban a kórokozó tünetmentes hordozásának az aránya, vagyis a lehetséges fertőzőforrás is. Ma már számos hatékony antibiotikummal rendelkezünk, amely képes meggyógyítani a bakteriális szövődményeket. A hatékony antivirális kezelés lehetősége is megvan.
Kedvezőtlen körülmény, hogy a repülőgéppel történő utazás lerövidítette a távolságokat. Ezzel szemben áll a világszerte jól működő ellenőrző-jelző rendszer és a nemzeti egészségügyi hatóságok együttműködése. Nem tudjuk, lesz-e elegendő oltóanyag, mint ahogy azt sem, az antivirális szerekből meglévő stratégiai tartalékok fedezik-e a szükségletet. Kiszámíthatatlan, hogy az egészségügy jelenlegi állapotában mennyire lesz alkalmas egy viszonylag szűk időintervallumban jelentkező tömeges igénybevételre.
Mit kell tennünk? A védekezés legfontosabb eszköze a vírussal szemben kifejlesztett oltás minél szélesebb körben történő alkalmazása. Ez rendkívül fontos, de nem elégséges, mert a világ teljes oltóanyaggyártó kapacitása sem elegendő ahhoz, hogy az összes veszélyeztetettet beoltsuk. A legolcsóbb és az egyik legfontosabb eleme a védekezésnek a személyi higiéné, a gyakori kézfertőtlenítés, a szájmaszk, valamint az eldobható papír zsebkendő használata.
Fenn kell tartani a pneumococcus elleni átoltottságot, sőt jelentősen növelhető lenne a népesség védettsége, ha a két-öt éves korosztályt is beoltanák. A hatvan év felettiek pneumococcus elleni védettsége is szükséges a számukra megfelelő oltással. A betegek kórházi kezelése csak a valóban súlyos, szövődményes esetekben indokolt. A rendelőket is csak a legszükségesebb esetekben érdemes felkeresni.
A szerző a Fővárosi Önkormányzat Heim Pál Gyermekkórház Madarász Utcai Gyermekkórházának főorvosa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.