Második napja emelkedik az energiahordozó jegyzése, hétfőn 0,7 százalékot drágult az amerikai könnyűolaj: 68,48 dollárra, míg az északi tengeri brent hordójáért közel egy százalékkal kértek többet, mint múlt héten: 67,40 dollárt.
A piaci jókedvet több tényező is segíti: egyfelől a világ vezető gazdaságait tömörítő G20-ak pénzügyi stabilitásról hozott döntései miatt emelkednek világszerte a részvény indexek, másfelől a vezető kőolaj kitermelők várhatóan nem csökkentik tovább a felszínre hozott energiahordozó mennyiségét. Szerdán tartja Bécsben rendes ülését az OPEC, a Bloomberg hírügynökség által megkérdezett 26 elemző mindegyike a kitermelt mennyiség tartását jósolja a döntéshozóktól.
„Tudjuk, hogy az OPEC nem csökkent, a kérdés az, hogy a piac hogyan értékel majd” – véli Eugen Weinberg, a Commerzbank vezető elemzője. Az árat támogatja a gyenge dollár és a részvénypiaci emelkedés – teszi hozzá Weinberg – ugyanis az amerikai deviza gyengülése miatt kényszerülnek védekezni az infláció ellen a befektetők. A zöldhasú ma 0,4 százalékot veszített értékéből az euróval szemben.
Az augusztus végi szintről esett vissza a kőolaj ára, 25-én még 75 dollárba került egy hordó west texas intermediate, míg a brent a legjelentősebb heti árzuhanását tudja maga a múlt héttel: 8,2 százalékot csökkent az árfolyama.
Nem a fizikai kereslet, hanem a piaci hangulat hajtja fel a nemesfémek árfolyamát. Az arany unciája ma 0,4 százalékot drágult 994,95 dollárra. Elemzők szerint várhatóan átlépi az 1000 dolláros határt az arany, de csak időlegesen lesz képes az e fölötti régióban tartózkodni, egy jelentősebb korrekció elkerülhetetlen. Jelenleg 3,7 százalékkal marad alatta az arany árfolyama a tavaly márciusi historikus, 1032,70 dolláros szintnek.
„Az áremelkedést spekulatív erők vezérlik, az arany ideiglenesen átlépheti az 1000 dolláros határt, de ahhoz elégtelenek a fundamentumok, hogy tartósan e fölött tartsák a jegyzést – mondja Weinberg.
„A piaci hangulat kedvező, amelyet makro adatok is támogatnak, az inflációs várakozás például ideális az arany számára, de a fizikai kereslet elmarad” – véli Andrey Kryuchenkov, a VTB Capital londoni szakértője. Amint megjön a kockázati étvágy s a piac lehorgonyoz a negyedik negyedévben, az arany fájdalmas korrekciót fog megélni – teszi hozzá Krychenkov.
Az arany idén 13 százalékot drágult, csak a múlt héten 4,1 százalékot (amely április óta a legnagyobb heti emelkedés volt). Jelentősebb mértékű drágulást élt meg az ezüst, amelynek ára idén 43 százalékkal ment fel: 16,3638 dollárra unciánként. Más nemesfémek is drágultak ma: a platina 0,6 százalékot 1262,50 dollárra unciánként, míg a palládium 0,4 százalékot 293,75 dollárra unciánként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.