BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EMFESZ tartja egyensúlyban a hazai gázpiacot

A lakossági gázpiac 20 százalékát szeretné megszerezni, a kkv, az önkormányzati és az intézményi piacnak pedig a 20-25 százalékát.

Az EMFESZ tartja egyensúlyban a magyar földgáz-kereskedelmi piacot azzal, hogy bár a RoszUkrEnergo (RUE) nevÛ orosz-ukrán céggel 2015-igy érvényes gázszállítási szerzÕdése van, jelenleg mégsem a RUE-tól kapja a gázt, hanem a belföldi piacon vásárolja meg - mondta Góczi István, az EMFESZ ügyvezetÕ igazgatója az MTI-Ecónak. Jelenleg ugyanis túlkínálat van a piacon a válság miatt csökkenő felhasználás miatt. Azok a kereskedÕk pedig, akiknek a szerződése "take-or-pay" típusú - azaz akkor is fizetniük kell az eladónak, ha nincs szükségük a gázra - most jól járnak azzal, hogy az EMFESZ évi közel 3 milliárd köbméteres igényét kielégíthetik.



Az ügyvezető igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy mindent a fogyasztó fizet meg, így a take-or-pay költségét is. A kínálati piacon a jelentős mennyiségÛ többlet földgáz azt is jelenti - mondta Góczi István -, hogy az EMFESZ beszerzési lehetőségei egyáltalán nem romlottak, és tartani tudják azt a 8 százalékos lakossági árkedvezményt, amit még 2007-ben vezettek be.

Korábban a közüzemi árhoz képest határozták meg a kedvezmény mértékét, 2009 július elejétÕl - a teljes piacnyitás időpontjától - a kisfogyasztókat kötelezÕen ellátó egyetemes szolgáltatói árhoz viszonyítottan alacsonyabb az EMFESZ által szállított gáz ára. A társaság célja a lakossági piacon a 20 százalékos részesedés elérése. Jelenleg mintegy százezer lakossági ügyfele van az EMFESZ-nek. A gázkereskedő tavaly indította el kis- és középvállalati, valamint az önkormányzati és intézményi gázszolgáltatását, és az egész piacot tekintve célja a 20-25 százalékos piaci rész elérése.

A 2015-ig szóló gázszállítási szerződés alapján akkor várható ismét szállítás, ha a RUE tulajdonosai - az orosz Gazprom és Dimitro Firtas ukrán üzletember - közötti vitát lezárják. A tárgyalások folynak - mondta Góczi István. Az EMFESZ tulajdonlásával kapcsolatos vitákról mindössze annyit mondott: "az EMFESZ ezekben nem vesz részt, és nem is kíván részt venni". Annyit hozzáfÛzött, hogy a korábbi tulajdonos, a ciprusi Mabofi Holdings 30 százalékos dollár alapú kamat vállalását akarta "rákényszeríteni" a menedzsmentre a RUE felé fennálló tartozás után.

Az EMFESZ ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy Magyarország orosz földgázzal való ellátása teljes mértékben biztosított, akárki is a közvetítÕ kereskedÕ. Kifejtette: "Ezért Magyarországon globális gázellátási probléma nincs és nem lesz".

Szakértők úgy vélekednek, hogy az orosz eredetűl gáz az eladó Gazprommal egyeztetve érkezik a magyar piacra. Góczi István megjegyezte, hogy "harc folyik a piacért", olyan nagy a túlkínálat, hogy az ausztriai Baumgarten felől 30 százalékban már észak-európai földgáz is érkezik a magyar piacra.

Az északi határon a gáz nyári spot ára 1000 köbméterenként 170 dollár körül volt. A válság miatt azonban a gázkereskedÕk is nehezebb helyzetbe kerültek. Az EMFESZ-nek is több fogyasztója tartozik, például a Piszke Papír és a Salgótarjáni Öblösüveggyár régóta nem tud fizetni.

Várakozások

Összességében a társaság kintlévőségei elérik az árbevétel 10-12 százalékát. Ennek ellenére gazdálkodása szilárd, és semmilyen likviditási problémája nincs. Az idén várhatóan a tavalyihoz hasonló mennyiségÛ földgázt értékesít, idei árbevétele is a múlt évihez hasonlóan, várhatóan 230 milliárd forint körül alakul. Tavaly ugyan meghaladta a hét milliárd forintot az adózott eredmény, az idén nullszaldó körüli gazdálkodással és ezzel együtt is kiegyensúlyozott, stabil üzletmenettel számol az EMFESZ.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.