Baráth Etele és Csiha Judit, a zuglói kerület országgyűlési képviselői állításuk szerint nem tudtak arról, hogy 2006-os országgyűlési választási kampányukhoz az MSZP pártalapítványától, a Táncsics Alapítványtól érkezett pénz egy civil szervezeten keresztül - írta a baon.hu helyszíni tudósítója.
Baja Ferenc, a Táncsics Alapítvány kuratóriumának korábbi elnöke pedig dr. Fodor Endre bíró kérdésére kijelentette: véletlen időbeli egybeesés, hogy az alapítvány nem sokkal a 2006-os választások előtt írta ki a Kapcsolat Közösségi Kommunikáció elnevezésű pályázatot.
Mint ismert, ezen a pályázaton nyert el a vádiratban szereplő Y Generáció Egyesület és a Szövetség a Modern Magyarországért Egyesület 500-500 ezer forintot. A sikeres pályázáshoz országgyűlési képviselő-jelöltek ajánlása kellett, egy ilyen támogató nyilatkozatot írt alá Baráth Etele és Csiha Judit. Baráth ma tanúkihallgatásán elmondta, hogy miniszterként sok hasonló pályázat támogatására kérték meg.
Nem emlékezett az Y Generáció Egyesület nevére, és állítása szerint korábban nem is tudott róla. Magáról a pályázat kiírásáról sem tájékozódott, és annak sorsát a támogató nyilatkozat aláírása után sem kísérte tovább. Kijelentette, hogy ő is csak a nyomozás során szerzett arról tudomást, hogy az egyesület által elnyert pénzt a kampány finanszírozására használták fel. Közölte: munkatársai úgy tájékoztatták, hogy az egyesület rendezvényeket szervez baloldali fiataloknak, emiatt úgy gondolta, hogy a pályázat normális célt szolgál.
Csiha Judit is hasonlóan vallott kihallgatása során. Ő sem tájékozódott a támogató nyilatkozatát kérő egyesületről, és rosszul emlékezett arra is, hogy tulajdonképpen mi is volt a pályázat témája. Állítása szerint ő sem tudott arról, hogy mire használta fel az egyesület az elnyert 500 ezer forintot.
A mai nap harmadik tanúja Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal jelenlegi államtitkára, a Táncsics Alapítvány kuratóriumának korábbi elnöke volt. Ő többször kijelentette a bírói tanácsnak: az alapítvány csak a saját stratégiáját és nem a kampánycélokat követte a Kapcsolat Közösségi Kommunikáció pályázat kiírásakor; céljuk a baloldal értékek terjesztése és népszerűsítése volt. Mint elmondta: az, hogy az egyesületeknek a szocialista párt képviselő-jelöltjeitől kellett ajánlásokat kérni, csak azt a célt szolgálta, hogy a pályázatra rendelkezésre álló pénzt az országban térbelileg jól el tudják osztani.
Baja Ferencet szembesítették a kihallgatás során Lados Istvánnal, a per másodrendű vádlottjával is. Lados tavaly októberben azt vallotta: a Táncsics Alapítványtól nyert pályázati pénzekből juttatták plusz forráshoz az MSZP alapszervezeteit a 2006-os választási kampányban. Zuschlag egykori személyi titkára arról is beszélt, hogy Baja Ferenc, az alapítvány kuratóriumának az elnöke a 2006-os országgyűlési választások előtt, februárban csaknem kétszáz pártaktivistának tájékoztatót tartott: hogyan kell a civil szervezeteknek pályázni az alapítványhoz. Baja ezzel szemben mai tanúkihallgatásán azt mondta: a Lados által felidézett tájékoztatón semmi ilyesmiről nem esett szó, hanem a nyertes civilszervezetek képviselőit tájékoztatták a szerződési feltételekről.
A Zuschlag-per további tanúkihallgatásokkal folytatódik az elkövetkező hónapokban. Fodor Endre tanácselnök szeptemberre még négy, októberre pedig hét tárgyalási napot (és két tartaléknapot) tűzött ki. A szerteágazó perben elsőfokú ítélet vélhetően jövő tavasszal születik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.