A kormány által a múlt pénteken a parlamentnek benyújtott büdzsé, illetve a kabinet költségvetési politikája már tegnap, az Országgyűlés első őszi ülésnapján vitákat generált a napirend előtti felszólalásokban.
A miniszterelnök arról beszélt, ha a kormány jól teszi a dolgát, a jövő évi lehet az utolsó válságkezelő költségvetés. A büdzsé ugyan mindenkitől áldozatokat vár, ugyanakkor nem lesz szükség annál nagyobb szigorra. A kormányfő úgy látja, szigorú ugyan a 2010-es költségvetés, de fedezetet biztosít az adócsökkentésre, megteremti a gazdasági egyensúlyt, és lesz lehetőség a munkahelyteremtésre is.
Bajnai számokkal támasztotta alá a jövő évi büdzsé néhány fontosabb elemét: 111 milliárd forint jut európai uniós forrásból a kis- és közepes vállalkozások célzott támogatására, hazai és EU-s pénzekből pedig 83 milliárd a kutatás-fejlesztésre. A kormány eredményeinek bemutatásakor ugyancsak számsorokat hívott segítségül a kormányfő.
Az idén összesen 46 milliárdot fordítottak munkahelymegőrzésre, ennek az lett az eredménye, hogy az állami támogatások segítségével 70 ezer munkahelyet sikerült megtartani. Nőtt az építőipar teljesítménye: júniusban 16 százalékkal, továbbá harmadára csökkent az ország csődkockázati mutatója, és háromszorosan túljegyezték a magyar kötvénykibocsátást.
Ezekkel a számokkal szállt vitába Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője, úgyszintén számokat említve. Kifogásolta a magas államadósságot, ami állampolgáronként 2 millió forintra rúg, kritizálta, hogy 41 ezer forintot venne el a kormány gyermekenként az ingyenes étkeztetés támogatásából.
Magas a munkanélküliség is: 558 ezer regisztrált munkanélküli van, az infláció pedig megugrott. Az MSZP részéről Mesterházy Attila frakcióvezető kapcsolódott be a vitába. A büdzsét baloldali karakterűnek nevezte, mivel többek között a szociális krízisalappal segítséget nyújt a válság által leginkább érintett szegény családoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.