Járai a Magyar Közgazdasági Társaság által rendezett 47. Közgazdász Vándorgyűlésen kifejtette: az IMF hozta vissza a szakadék széléről az országot, a hitelt azonban vissza is kell fizetni.
„A hitelcsomag lejártakor hihetetlen problémákkal szembesülhetünk, mert azt nem a gondok kezelésére, hanem elleplezésére fordítottuk” – fogalmazott az egykori jegybank elnök.
Szerinte a válságkezelés során hosszú távú lépések nem történtek, az intézkedések zöme a költségvetésre fókuszál, holott nem csak fiskális gondok vannak. Járai úgy vélte, egy a versenyképességet javító gazdaságépítő programra van szükség.
„Nem igaz, hogy nincs hozzá mozgástér, ez a felelősség elhárítása. Nyilvánvalóan egy új kormány tudja majd a szükséges lépéseket megtenni” – hangsúlyozta a fidesz-közeli szakember.
Szerinte szolgáltató államra lenne szükség, amely lehetőséget teremt a vállalkozóknak és a magánembereknek. Csökkenteni kell a bürokráciát, több ezer intézményt kellene megszüntetni. A költségvetést pedig rendbe kell rakni, az újraelosztás nem lehet a GDP 40 százalékánál nagyobb. Az adórendszerrel kapcsolatban úgy fogalmazott: alacsonyabb adóterhelésre lenne szükség, ehhez a mozgásteret pedig a kiadások csökkentésével kell megteremteni.
„A bankrendszer és a felügyeletek hihetetlen mértékben felelősek a válság elmélyüléséért, a devizahitelezést majdnem támogatták, ahelyett hogy korlátozták volna. A bankok feladata nem az lenne a feladata, hogy 4200 milliárd forintot tartsanak kéthetes jegybanki betétben, hanem hogy hitelezzenek” – szögezte le Járai Zsigmond.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.