Bajnai a jövő héten ismerteti Robert Fico szlovák miniszterelnöknek javaslatait, hogy megoldást találjanak azokra a problémákra, amelyek nehezítik a két ország kapcsolatát.
A szeptember 10-i szécsényi magyar-szlovák miniszterelnöki találkozótól a feszültségek és konfliktusok enyhülését várja a szlovák nagykövet. Peter Weiss kiemelte, hogy vissza kell térni a párbeszédhez, nem megoldás a problémák nemzetközi szintre vitele. Kemény, és nyílt hangvételű találkozóra számít a jövő héten. A diplomata szerint a konfliktusok mindkét félnek károsak, ezért nagyon fontos, hogy visszatérjenek az alapszerződésben foglalt elvekhez.
Weiss nem árult el részleteket arról, milyen javaslatokat tesznek a találkozón, mert még azokról egyeztetnek a két ország illetékesei. A fogadáson Bajnaival megállapodtak: jól előkészítik a találkozót, hogy az pozitív eredménnyel záruljon.
A révkomáromi Szent István Szoborbizottság pénteken Sólyom László hivatalában mondott köszönetet az államfőnek a szobor állításának támogatásáért.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung párhuzamos interjút közölt a magyar és a szlovák államfővel is.
Sólyom László és Ivan Gasparovic egyaránt a másik felet teszi felelőssé a rossz viszonyért. A magyar köztársasági elnök szerint a kapcsolatok rosszabbodásának több állomása volt azóta, hogy a szlovák kormányfő koalíciót kötött a szélsőséges nemzeti párttal. A Benes-dekrétumok megerősítése, a magyar tankönyvekre vonatkozó törvénytervezet és a nyelvtörvény többek között hozzájárult a magyar nemzetiségű szlovák állampolgárok helyzetének rosszabbodásához. Sólyom abszurdnak nevezte, hogy Magyarországnak ma revizionista célokat tulajdonítsanak.
Gasparovic „provokációnak” nevezte Sólyom révkomáromi látogatását. Azzal vádolta a magyar elnököt, hogy hazája nemzeti ünnepét a független Szlovákiában kívánta ünnepelni. Azon a napon, amelyen 1968-ban a Varsói Szerződés országai, köztük Magyarország megszállták. Gasparovic szerint semmilyen közvetítés nem járhat eredménnyel, amíg követelések hangoznak el a trianoni szerződés revíziójára vonatkozóan.
Az EP első munkahetén több fórumon adott hangot tiltakozásának Sólyom László Szlovákiából történt kitiltása miatt a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja. Tájékoztatták az Európai Parlament és a többi EU-intézmény döntéshozóit a páratlan incidensről, amely közleményük szerint „bár közvetlenül az elnök személye ellen irányult, valójában az egész magyar nemzet megsértését eredményezte”. A Fidesz képviselői elvárják, hogy az európai intézmények megszólaljanak az ügyben, mivel nem csak két ország közötti, hanem európai szintű problémáról van szó. Gál Kinga kérdéseket intézett a miniszteri Tanácshoz és az Európai Bizottsághoz, amelyektől az iránt érdeklődik, hogy a szlovák magatartás mennyiben összeegyeztethető az érvényben lévő uniós jogelvekkel.
„Szlovákiában szlovákul”
A szeptember elsején életbe lépett államnyelvtörvény-módosítás támogatásáért aláírásgyűjtést indított a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) „Szlovákiában szlovákul!” és „A szlovák nyelvet nem adjuk!” jelszavakkal. Az alkotmánybíróságon megtámadnák a tavasszal elfogadott oktatásügyi törvényt. Az SNS szerint ugyanis alkotmányellenes, hogy a kisebbségi tankönyvekben a földrajzi megnevezések a tanulók anyanyelvén szerepelhetnek. Ján Slota pártelnök szerint fegyveres konfliktushoz vezethet, hogy a magyar újfasiszta csoportok szabadon közlekedhetnek Szlovákiában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.