A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a júliusi ipari adatsort kommentálva kiemelték: jóllehet az éves összevetésű termelési érték 19,4 százalékkal csökkent a júniusi 18,8 százalékos éves mínusz után, ennek azonban a ház nem tulajdonít "túlzott jelentőséget".
A havi összehasonlításban mért 0,7 százalékos júliusi visszaesés ugyanis az előző két hónap meglehetősen erős - májusban 2,6 százalékos, júniusban 1,7 százalékos - havi növekedése után következett be, ami a JP Morgan szerint arra vall, hogy a több negyedéven át tartó meredek zuhanás után a kibocsátás stabilizálódik.
Július sokfelé viszonylag gyengébb hónap volt Európában is: a kedden adatokat közlő országok közül Németországban 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés havi összehasonlításban a júniusi, 0,8 százalékos növekedés után, és éves összehasonlításban a júniusinál nagyobb volt a visszaesés Spanyolországban és Szlovákiában is. Nagy-Britanniában viszont javult az ipar helyzete júliusban.
Az elemzés szerint ugyanakkor a csökkenő augusztusi magyar beszerzési menedzser index (PMI) alapján csak lassú kilábalásra lehet számítani a következő hónapokban. Magyarország szembehaladt a térséggel, amelynek PMI-mutatói már emelkedtek, és egészében véve a júliusi ipari adatok, valamint az augusztusi PMI-felmérés arra vall, hogy a hazai recesszió ellensúlyozza a külföldi kereslet növekedésének hatását a magyar iparban, áll a JP Morgan keddi elemzésében.
A ház szerint a második negyedévi hazai össztermékről (GDP) kedden kiadott részletes összesítés arra utal, hogy a magyarországi recesszió valószínűleg már elérte mélypontját, és jóllehet a harmadik negyedévben is még visszaesés várható, de már kisebb mértékű.
A JP Morgan elemzése szerint a részletes GDP-adatsorból kitűnik, hogy a magyar gazdaság második negyedévi gyenge teljesítményét elsősorban a "drámai mértékű" raktárkészlet-leépítés okozta.
A júliusban életbe léptetett költségvetési megtakarító intézkedések terhét valószínűleg még a második félévben is érezni fogják a fogyasztók. A raktárkészlet-leépítés üteme azonban jó hír a jövőbeni növekedés szempontjából, tekintettel arra, hogy a raktárkészletek alakulása határozza meg igazán a GDP-növekedést a JP Morgan londoni elemzőinek véleménye szerint.
Összességében a cég változatlanul megfelelőnek tartja az idei egész évi magyar gazdasági teljesítményre adott, 6 százalékos visszaesést valószínűsítő előrejelzését, ami az első félévi 7,1 százaléknál jóval kisebb, 5 százalék körüli éves összevetésű GDP-mínuszt feltételez 2009 második felében.
A JP Morgan londoni részlege ugyanakkor a jövő év egészére szóló magyarországi GDP-prognózisát a keddi elemzésben 0,5 százalékos növekedésre javította az eddig érvényben volt, 0,5 százalékos visszaesésre szólt előrejelzésről.
A londoni Cityben most már kezd megtörni az a konszenzus, hogy a magyar gazdaság a jövő évet is recesszióban tölti. Az utóbbi időben más nagy londoni házak is közölték, hogy az eddig valószínűsített visszaesés helyett növekedést várnak Magyarországon a jövő év egészében.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési részlegének minap kiadott friss negyedéves feltörekvő piaci prognózisa szerint Magyarország a gazdasági teljesítmény szempontjából már túljutott a legnehezebb időszakon, és 2010 elején jó eséllyel megindul a növekedés.
A ház a jövő év első negyedére, szezonális kiigazítással, negyedéves összevetésben számolva a magyar hazai össztermék 1,5 százalékos reálnövekedését jósolja, és az így számított növekedés a prognózis szerint az év során folyamatosan gyorsulni fog: 2010 második negyedében a BoA-ML londoni elemzői 3,3 százalékos, a harmadik negyedévben 3,9 százalékos, a negyedikben már 4,7 százalékos GDP-pluszt várnak Magyarországon.
A magyar gazdaság e cég új forgatókönyve szerint is növekedni fog 2010 egészében, összesen 0,2 százalékkal a BoA-ML által az idei évre várt 6,6 százalékos visszaesés után. A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői megjegyzik: csak a szigorú költségvetési és pénzügypolitikai elegy akadályozza az ennél robusztusabb fellendülést jövőre.
Közép-Kelet-Európára más vezető londoni pénzügyi és elemző intézetek is mind kedvezőbb prognózisokat adnak ki, de a Cityben eddig elsősorban Lengyelország növekedési teljesítményét dicsérték.
A Lombard Street Research nevű londoni gazdaságelemző ház minap kiadott átfogó térségi helyzetértékelése szerint a lengyel gazdaság "a fénylő pont" nem csupán a közép-kelet-európai régióban, de egész Európában, és globálisan is azon néhány gazdaság közé tartozik, amelyeknek sikerült elkerülniük a recessziót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.