A világszervezet közgazdászai leszögezik: a válságot az idézte elő, hogy a pénzügyi szektor felülkerekedett a gazdaság valódi értéket előállító termelőágazatain, és ezt a túlsúlyt a szabad piacok hatékonyságával kapcsolatos eufória tette lehetővé.
Ez az eufória azután túlzott deregulációhoz és a kockázatok alábecsüléséhez vezetett a válság előtti években, amelyet meg lehetett volna előzni, ha a pénzügyi szektort érintő politikát inkább pragmatikus, mint ideológiai alapon alakítják.
A pénzügyi szféra túlsúlya különösen jól tetten érhető a nyersanyagpiacokon. A spekulációs célú befektetések által mozgatott árak egyre jobban elszakadtak a valós keresleti-kínálati viszonyoktól, sok esetben lehetetlenné téve a fejlődő országok számára a védekezést az árkockázatokkal szemben.
Ez pedig igen súlyos probléma, hiszen a becslések szerint 2006 óta mintegy 109–126 millió ember süllyedt a szegénységi küszöb alá a magas élelmiszerárak miatt. A jövőre nézve az UNCTAD egy olyan szabályozási rendszer kialakítását javasolja, amely különbséget tesz a termelő beruházásokat finanszírozó pénzügyi szolgáltatások és a zéró öszszegű játszmák spekulációs „fogadásai” között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.