A gazdasági világválság – jelen pillanatban úgy tűnik – az első negyedévben érte el a mélypontját. A stabilizációs, gazdaságélénkítő intézkedések – többek között a FED kvantitatív lazító intézkedései – a második negyedévtől látványosan éreztették hatásukat. Visszatért a tőkepiacokra a likviditás, erősödött a befektetői bizalom.
Nézze meg, az Ön nyugdíjpénztára hogyan teljesített!
A globális piacokon és a hazai tőkepiacon 2009. március és november hónapok között az optimista hangulat töretlen volt, az indexek látványos emelkedést produkáltak. Ahogy 2008. évben az összes pénzügyi eszköz szinkronizált leértékelődését láttuk, úgy az elmúlt évben az árfolyamok erősödése is szinte minden eszközosztályt érintett. A kiváló nemzetközi befektetői hangulatnak köszönhetően a hazai állampapír piac is stabilizálódott, majd a hazai monetáris lazítás eredményeként jelentős árfolyam emelkedés zajlott le.
A magánnyugdíj-pénztári választható portfóliós rendszerben a Klasszikus portfólió 12,11 százalél, a Kiegyensúlyozott portfólió 17,75 százalék, a Növekedési portfólió 25,95 százalék vagyonnal súlyozott átlaghozamot ért el a múlt évben. Az egyedi magánnyugdíj-pénztári teljesítmények szórása számottevően növekedett az előző évekhez képest, amely a portfoliók eszközállományának jelentős eltéréseire vezethető vissza.
A választható portfóliós rendszer – a 2008-2009. évi adatok tükrében – adekvát választ adott az eltérő életkorokban feltételezhető befektetési preferenciákra, kellően hosszú megtakarítási időtávot feltételezve, kockázatosabb eszközök tartása mellett nagyobb hozamkilátásokkal rendelkező portfólió kialakítására van lehetőség, a rendszer előnyei a 2009. évi hozamokban – a hátrányokat részben 2008. évben már megtapasztalhattuk – már érződnek.
Az életciklus alapú befektetések bevezetésével a magánnyugdíj-pénztári portfóliók kockázati kitettsége az elmúlt két évben érzékelhetően emelkedett. A pénzügyi-gazdasági válság következményeinek orvoslása 2008. év végétől a kormányzat számos a magánnyugdíj-pénztári befektetéseket is érintő intézkedést hozott, ilyennek értékelhető a 2008. évi teljesítmények kapcsán a magánnyugdíj-pénztári portfóliók befektetési limiteinek teljesítésére vonatkozó 2009. június 30. napi időpont eltolása.
A kockázatos eszközök minimum arányának teljesítésére vonatkozó rendelkezés teljesítésére vonatkozó magánnyugdíj-pénztári döntések nagymértékben hozzájárultak a teljesítmények szórásának növekedéséhez. Sajnos a magánnyugdíj-pénztári befektetések kapcsán kialakuló „kincstári pesszimizmustól” támogatva a kedvező eredmények ellenére sem használták ki teljes mértékben a nyugdíjpénztárak befektetési lehetőségeiket. A Növekedési és Kiegyensúlyozott portfóliók esetében a kockázatos eszközök aránya alatta marad a lehetőségeknek, ami az elégtelen megtakarításokból adódóan kockázatot jelenthet a pénztártagoknak, amely hosszú távon csak a magasabb részvény aránnyal optimalizálható.
Bár a kockázati profilban az új befektetési szabályok miatt jelentős változás következett be, a továbbra is magas hazai állampapír állomány miatt, azok árfolyamhatása elsődleges a teljesítmények alakulásában.
A magánnyugdíjpénztári választható portfóliók negyedéves átlaghozamait, illetve a hazai állampapír és részvénypiac teljesítményét bemutató grafikonok jól mutatják – az állampapír piaci problémák enyhülésével a pénztári hozamok is jelentősen javultak – a fenti összefüggést.
Kapcsolódó dokumentumok letöltése:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.