Az eltartottak számát is figyelembe vevő adózás sikerére előszeretettel idézik Franciaország példáját, ahol a termékenységi ráta már megközelíti azt a 2,1-es szintet, amelyet a fejlett országokban a lakosság természetes szinten tartásához szükségesnek tartanak. Nem vitás, hogy Magyarországnak – ahol ez a mutató mindössze 1,34 – minden hasznos receptet érdemes átvennie a tragikus népességfogyás megállítására. A kérdés csak az, hogyan.
A Fidesz megközelítése társadalmi és gazdasági szempontból is helyesnek mondható annyiban, hogy a gyermekvállalást az adórendszeren és nem a segélyezésen keresztül kívánja ösztönözni. Ez azonban önmagában kevés.
A francia rendszer – amely egyébként főként a harmadik gyermektől válik nagyon bőkezűvé – annak is köszönheti sikerét, hogy a munkába visszatérő nők ott könnyen elhelyezhetik gyermeküket. Márpedig a rendkívül alacsony foglalkoztatási szinttől szenvedő Magyarországon ez is különösen fontos szempont. A bölcsődei és óvodai férőhelyek növelése, a részmunkaidős lehetőségek bővítése, a családtámogatások átalakítása épp ezért lenne elengedhetetlen.
Az adórendszernek ugyanakkor nemcsak a hosszú távú célokat, de a jelenlegi versenyképességet is szolgálnia kell. Bár az egykulcsos adó ismét elúszni látszik, egyszerűsítésre még a családi adózás mellett is van mód. A mostanihoz képest mindenképp.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.