BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százezres küszöbnél a digitális átállás

Már legalább százezer háztartás használja Magyarországon a digitális földfelszíni (DVB-T) televíziós szolgáltatást. Ez több mint 12 százaléka a földfelszíni szolgáltatást általában igénybe vevő összes magyarországi háztartásnak – derül ki az Antenna Hungária (AH) által kiadott legfrissebb jelentésből.

A digitális földfelszíni vételre alkalmas speciális jelátalakítókból ez év első felében ötször annyit adtak el, mint egy esztendővel korábban. Ennek következtében június végén a magyarországi háztartásoknak a 8 százaléka rendelkezett már a vételhez szükséges készülékekkel. A digitális jelátalakítók iránti kereslet megélénkülésében a hálózati kiépítettség növekedése mellett szerepe volt a digitális átállásért eddig folytatott kommunikációs kampányoknak, illetve a HD minőségben sugárzott dél-afrikai focivébének is – kommentálja a fejleményeket Jean-Francois Fenech, az Antenna Hungária vezérigazgatója. A műsorszóró szolgáltató az ingyenesen fogható televíziós csatornák kínálata mellett májusban elindított egy fizetős csomagot is, amelyre az AH tájékoztatása szerint eddig már több ezren fizettek elő.

A technológiai váltást tovább erősítheti, hogy a Magyarországon manapság forgalmazott lapos tévék döntő többsége már tartalmazza a digitális csatornák vételéhez szükséges úgynevezett DVB-T MPEG-4 tunert. Aki ilyen készüléket vesz, annak nincs szüksége külön jelátalakítóra.

A digitális földfelszíni platformon jelenleg 17 televíziós és négy rádiócsatorna érhető el; az Antenna Hungária a közeljövőben tovább kívánja növelni a szabadon elérhető és a fizetős csatornák körét – emeli ki a vezérigazgató. Hozzáteszi: a hálózati lefedettség növelésével az év végére az alap- és a fizetős szolgáltatások a lakosság 95 százaléka számára elérhetők lesznek.

Az újonnan létrehozott Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság elnöke, Szalai Annamária a közelmúltban a szervezet számára a legnagyobb kihívásnak a 2011-es záródátummal megvalósítandó digitális átállást nevezte. Magyarország, mint ismeretes, 2011. december 31-i dátummal vállalta, hogy a hagyományos analóg földi sugárzású televíziós műsorszórást megszünteti, helyébe a digitális technológiát lépteti. A régi rendszerek lekapcsolása jövőre lesz aktuális, de az ezzel kapcsolatos kommunikációt már az idén fel kell gyorsítani. Nem mindegy ugyanis, mennyire vannak tisztában az emberek azzal, hogy 2012-től már csak azok tudják fogni a köztévé adásait, akik időben gondoskodtak a földfelszíni vételhez szükséges jelátalakítókról. Az átállás folyamatát az is nehezítheti, hogy nemcsak a nagy országos csatornákat érinti majd, hanem a helyi tévéadókat is.

Az analóg rendszer lekapcsolását három ütemben hajtják végre: az első körzet 2011 első negyedévében, a második körzet a második negyedben, a harmadik pedig az év végén áll át teljesen a digitális sugárzásra. Az érintett területeket legkésőbb hat hónappal a lekapcsolás előtt jelölik ki, vagyis szeptember végére várható az elsőként átálló régió megnevezése.

A digitális átállás nyomán régiószerte robbanásszerűen megnő az ingyenesen elérhető csatornák száma – áll a KPMG közelmúltban nyilvánosságra hozott tanulmányában. A térség országainak többsége tudja tartani az előírt határidőt, kivéve Lengyelországot, ahol 2013, illetve Macedóniát, ahol 2015 decembere a céldátum. VG

DVB-T csatornák

Kódolatlan tévé: RTL Klub, TV2, M1 HD, M2 HD, Duna TV HD, Duna II Autonomia, Euronews

Rádió: MR1-Kossuth, MR2-Petőfi, MR3-Bartók, Neo FM

Kódolt tévé: National Geographic, AXN, Film+, Cool, Sport Klub, Disney Channel, FEM3, Hír TV, ATV, Private Spice

Forrás: Antenna Hungária

Rádió: MR1-Kossuth, MR2-Petőfi, MR3-Bartók, Neo FM

Kódolt tévé: National Geographic, AXN, Film+, Cool, Sport Klub, Disney Channel, FEM3, Hír TV, ATV, Private Spice

Forrás: Antenna Hungária-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.