Nem tud talpra állni az amerikai ingatlanpiac, újabb és újabb statisztikai adatok jelennek meg az egyre több régiót érintő árcsökkenésekről. A legfrissebb kimutatás szerint augusztusban tovább nőtt az elárverezett lakások száma, ezzel párhuzamosan pedig a bankok által visszavett ingatlanok száma (95,634) újabb csúcsra emelkedett – olvasható a Cashline elemzésében.
Az áldatlan állapotot jól mutatja, hogy ezzel a párhuzammal az új kilakoltatási felszólítások száma hónapok óta csökkenő tendenciát mutat és éves bázison már 30 százalékos visszaesést tükröt augusztusban.
Hónapok óta csökkenő tendenciát mutat és éves bázison már 30 százalékos visszaesést tükrözött augusztusban. Ez azonban nem azt jelzi, hogy egyre kevesebb problémával szembesülnek a jelzálogadósok, hanem azt, hogy a bankok egyelőre kisebb energiát fordítanak a lakások visszavételére, hiszen teljesen beragadt az ingatlanpiac és a korábban visszavett lakásokat sem tudják megfelelő feltételekkel értékesíteni.
Ezek a tényezők mind-mind azt a víziót erősítik, hogy mindeddig látszatmegoldások születtek az amerikai lakáspiacon, és ahogy telik az idő, egyre nagyobb lakásállomány halmozódik fel a pénzügyi rendszer szereplőinél, amely mesterséges lassításnak felel meg. Idővel azonban elpattanhat egy húr és a jelzáloghitelesek újabb tömege kerülhet víz alá.
Kamatdöntő ülést tart ma a svájci jegybank (bejelentés: 14 órakor), a piaci várakozások megoszlanak a lehetséges kimenetelről és a várható víziókról. Egyes szereplők szerint ma már sor kerülhet az irányadó ráta emelésére, amely a többi jegybanktól megszokottól némileg eltér.
A svájci jegybank ugyanis nem a nála elhelyezett betétekre vonatkozó rátáról dönt, hanem a londoni bankközi piacon kialakuló 3 hónap futamidejű frankbetét hozamát próbálja egy bizonyos sávon belül tartani (ez a sáv jelenleg 0.00 százalék - 0.75 százalék, amelyen belül 0.25 százalék a megcélzott érték).
A konszenzus szerint a jegybank vélhetően emelni fogja a GDP-növekedésre vonatkozó prognózisát, amely pont azért érdekes, mivel a svájci kormány pont ma reggel rontotta az idei és következő évre vonatkozó növekedési prognózisát.
Az UBS már ma kamatemelésre számít
A Svájci Nemzeti Bank (SNB) már csütörtökön 25 bázispontos kamatemelést hajthat végre – vélekedett az UBS Svájci vezető bank, írja a Financial Times. Más közgazdászok az alapkamat szinten tartását prognosztizálják.
Egy-két amerikai gyorsjelentés színesíti a mai napot, amerikai piacnyitás előtt. A FedEx (várt EPS: 1.21 dollár, bázis: 0.64 dollár) publikálja negyedéves számait, amelyet főként a víziói kapcsán dédelgetnek a befektetők, míg a tőzsdezárás után jelennek meg az Oracle (várt EPS: 0.37 dollár, bázis: 0.30 dollár) és a Research in Motion (várt EPS: 1.36 dollár, bázis: 1.03 dollár) számai is.
Hazai események
27,000 forintos vételárról dalolnak a tőzsdei rigók a MOL kapcsán, amelyet a Surgutneftegas kapna a nála lévő 21.2 százalékos MOL-részvénycsomagért. Az egész pakett így 600 milliárd forintba (2.8 milliárd dollárba) kerülne, az azonban továbbra is kérdéses, hogy a MOL vagy valamilyen formában a magyar állam lenne a vevő ebben a történetben. A MOL mint vevő fellépését a magunk részéről nem tartjuk valószínűnek, mivel ez a társaság nettó eladósodottsági rátáját jóval 50 százalék fölé röpítené – írja a Cashline. Korábbi kommentárok szerint a magyar kormánynak nem áll szándékában jelentős összegeket fordítani a büdzséből a MOL-pakett visszavásárlására, így a feltételezett tranzakció valamilyen eszköz és/vagy részesedéscserével párosulhat a későbbiekben, de nem zárható ki, hogy rendkívüli állampapír kibocsátással vagy (a Richternél is látott) részvényekre átváltható kötvényekkel hidalná át az állam a finanszírozási nehézségeket.
A történet kapcsán azonban hangsúlyozzuk, hogy a 27,000 forintos vételár víziója nem jelent automatikus felértékelődési potenciált a MOL-részvényekre vetítve, hiszen a többi részvény esetében nincsen valós vételi szándék a piaci szereplők részéről, az csupán erre a speciális részvénycsomagra vonatkozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.