Magyarország kormánya azt tervezi, hogy azon polgárok, akik nem lépnek át az állami nyugdíjrendszerbe a magánkasszákból, elveszítik nyugdíjuk 70 százalékát – írja a Bloomberg.
„Ez egy példátlan esemény Európában, hogy az állam azzal fenyeget, hogy kirúgja polgárait az állami nyugdíjrendszerből” – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank közgazdásza a hírügynökségnek. Az elemző kiemelte, hogy ez talán elég ahhoz, hogy senki ne maradjon a magánkasszáknál.
Az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők megtakarításai egyéni számlára kerülnek majd, és a házastárs számára örökölhető lesz – mondta el Matolcsy György. A kormány által tervezett szabályozás szerint azoknak a munkavállalóknak kell nyilatkozatot tenniük, akik magánpénztárnál kívánnak maradni a jövőben is.
Akinek infláció feletti követelése van és visszatér az állami rendszerbe, az infláció feletti összeget készpénzben felveheti, vagy azt a részt átteheti egy önkéntes pénztárba.
A jelenlegi nyugdíjrendszerben maradók számára jóváírják a 14 hónapos befizetést, amit a kormány 2011. december 31-ig elvon. A magán-rendszerben maradókat azonban kizárják az állami nyugdíjrendszerből, így a munkavállalók nyugdíjuk 70 százalékát elveszítik.
„Ez gyakorlatilag a magánkasszák államosítását jelenti” – nyilatkozta Németh Dávid, az ING közgazdásza. A közgazdászok tehát úgy gondolják, hogy a tagok visszalépnek az állami pillérbe.
A magán-nyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó törvénymódosítások visszamenőleges hatályú megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól a Stabilitás Pénztárszövetség.
Oszkó Péter volt pénzügyminiszter szerint hárommillió embert zsarolt meg Matolcsy. Ugyanez a véleménye a Stabilitás Pénztárszövetségnek is, amely a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz és az Alkotmánybírósághoz fordult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.