Egy fokozattal rontotta a hosszú lejáratú magyar devizaadósság besorolását a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch. Eszerint az eddigi BBB-ről BBB mínuszra változott a magyar besorolás, negatív kilátással.
Elemzésében úgy fogalmaz, hogy Magyarország jelentős kiigazításon ment keresztül a 2004–06-os időszakra jellemző „heveny költségvetési fegyelmezetlenség” után, és komoly előrehaladást ért el a gazdaság kiegyensúlyozottsága kapcsán – írja az MTI-Eco. A hitelminősítő emellett a megindult gazdasági kilábalást is biztatónak tartja.
A Fitch azonban mindezek mellett is „rossz irányúnak” minősíti a magyar költségvetési terveket a jövőbeni konszolidáció szempontjából. Jóllehet a tervek szerint a büdzsédeficit jövőre a GDP 2,9 százalékára csökkenhet, de emögött az állami rendszerbe visszaterelt nyugdíjjárulékok állnak, amelyek a GDP 3,2 százalékát is elérhetik – állítja.
A hitelminősítő számításai alapján a személyi és a társasági jövedelemadó végleges csökkentésének költségvetési mérlegköltsége 2011-ben a GDP 2,5, 2012-ben pedig 5 százalékát is elérheti, miközben a bankokra, illetve az energetikai és távközlési szektorokra kivetett válságadó-bevételek a tervek szerint csökkennek 2012–14-ben.
A Fitch lépése után hazánk mindhárom nagy hitelminősítőnél a befektetői kategória alsó határára került. A Moody’s még december elején minősítette le egyszerre két fokozattal Magyarországot, Baa1-ről Baa3-ra. Azt írta indoklásában, hogy ennek fő oka a magyar kormány pénzügyi erejének „fokozatos, de jelentős” eróziója. A hitelminősítő szerint a kormányzati stratégia inkább átmeneti intézkedéseken alapszik, mint fenntartható költségvetési konszolidációs politikán. A Moody’s emiatt arra számít, hogy hazánk strukturális költségvetési hiánya romlani fog. A Standard & Poor’snál a Fitchhez hasonlóan BBB mínusz Magyarország besorolása. VG
A hitelminősítő a lépést azzal indokolja, hogy a 2010-re kitűzött 7,3 százalékos hiánycél várható teljesülése részben egyszeri intézkedések eredménye lesz. Emiatt a Fitch szerint a 2011-re tervezett 4 százalékos strukturális szintű kiigazítás nagyon nehéz lesz.
A karácsony előtti leminősítés miatt újra felerősödtek a találgatások azzal kapcsolatabn, hogy Portugália rászorul-e az uniós mentőalap (EFSF) segítségére. A Deutsche Bank előrejelzése szerint ez „belátható időn belül” bekövetkezik.
A hitelminősítő a lépést azzal indokolja, hogy a 2010-re kitűzött 7,3 százalékos hiánycél várható teljesülése részben egyszeri intézkedések eredménye lesz. Emiatt a Fitch szerint a 2011-re tervezett 4 százalékos strukturális szintű kiigazítás nagyon nehéz lesz.
A karácsony előtti leminősítés miatt újra felerősödtek a találgatások azzal kapcsolatabn, hogy Portugália rászorul-e az uniós mentőalap (EFSF) segítségére. A Deutsche Bank előrejelzése szerint ez „belátható időn belül” bekövetkezik.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.