Anne-Marie Gulde egy bécsi konferencián a Reuters brit hírügynökségnek adott interjúban rámutatott: annak ellenére, hogy Közép- és Kelet-Európa nagyrészt visszatért a növekedési pályára, a térség "átalakítási fáradtságtól" (adjustment fatigue) szenved, és továbbra is sérülékeny.
Különösen a magyarországi eseményekkel kapcsolatosan szólt kritikus hangon. "Számos kihívás van, és néhány dolog rossz irányban halad Magyarországon. Jelentős konszolidációra van szükség" - mondta Gulde, aki korábban a Magyarországnak szóló IMF készenléti hitelkeretért is felelős volt.
Gulde elmondta: az intézkedések - különösen a nyugdíjpénzek megmarkolása - csupán "könyvelési lépések", amelyek késleltetik a közpénzügyi kötelezettségeket, de végső soron nem változtatnak a költségvetés helyzetén. "Még mindig ott van a deficit, mivel továbbra is fizetni kell a nyugdíjasoknak. Ezt el lehet mondani az Eurostatnak (...) de, figyelembe véve az adósságnak az adott demográfiai struktúra melletti alakulását, a jövőtől vesznek fel kölcsönt" - tette hozzá. "A politikai ciklusok szemszögéből nézve pedig egy másik kormányt terhelnek majd a költségei" - mondta Gulde.
Lengyelországról szólva elmondta: pozitívan kell értékelni a lengyel kormány törekvéseit, hogy 2012-re 3 százalék alá csökkentse államháztartási hiányát - a 2010-re becsült 7,9 százalékos szintről -, és egy rugalmas készenléti hitelkeret fenntartását pénteken tárgyalhatja az IMF tanácsa.
Megnehezítheti a célkitűzés teljesítését ugyanakkor a kormánynak az a terve, hogy egyes magánnyugdíj-pénztári befizetéseket az államháztartásba terelne, illetve a kidolgozott strukturális reformok hiánya - tette hozzá.
Elmondta: jóllehet, megerősítették a 2012-re vonatkozó költségvetési célszámot az Európai Unió felé, szükség van intézkedések megnevezésére is, amelyekkel elérhetik a célt, és ezeket még nem nevezték meg. "Nem tehetik meg, hogy sokáig fennmaradjon ez a bizonytalanság" - jegyezte meg Gulde.
A Balti-tengertől a Fekete-tengerig húzódó térségről szólva az IMF főtanácsadója elmondta: a kormányzatok küszködnek vagy késlekednek a hiány csökkentéséhez szükséges reformok meghozatalával. "Aggódunk amiatt, hogy valamennyi országban van egy tendencia, hogy egyszeri intézkedéseket vezessenek be. A növekedési pályára visszatéréssel párhuzamosan elindítandó strukturális reformok meghozatalának lendülete megtört ezekben az országokban" - tette hozzá.
Gulde úgy fogalmazott: "a piacok elsősorban Nyugat-Európára figyelnek, és a fejlődő európai államok eddig észrevétlenek tudtak maradni, de ha valamilyen helyi probléma felmerül, vagy a kockázati hangulat változik, akkor még mindig vannak alapvető gyengeségek".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.