BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fizetőssé kéne tenni a bölcsődéket

A bölcsődei férőhelyhiány a rendszer átalakítása nélkül nehezen orvosolható – állítják közgazdászok. Javaslatuk szerint a bölcsődéért, függetlenül attól, hogy önkormányzati, magánbölcsődéről vagy családi napköziről van-e szó, mindenkinek fizetnie kellene. Az államnak pedig gyermekellátási utalványok formájában hozzá kellene járulnia a költségekhez.

A bölcsődei rendszer fejlesztése és a finanszírozás átalakítása mind demográfiai, mind foglalkoztatáspolitikai szempontból hasznos lenne – állítja három közgazdász, Reszkető Petra, Scharle Ágota és Váradi Balázs. A kutatók a Szerepváltozások 2011 című kötetben megjelent tanulmányukban azt javasolják, hogy a gyesre költött költségvetési források egy részét tereljék át szabadon felhasználható gyermekellátási utalványok finanszírozására. A háromévesnél fiatalabb gyereket nevelő, munkába álló anyák ilyen utalványt kapnának.

A jelenlegi központi normatívát nem érintve azt javasolják, hogy az önkormányzati bölcsődék – az étkezési hozzájárulással együtt – annyi havi hozzájárulást szedhessenek a szülőktől, amennyi a gyes havi összege (jelenleg bruttó 28 500 forint). Ez a díj készpénzzel vagy a fent említett utalvánnyal lenne kifizethető. A hátrányos helyzetű szülőknek emellett kiegészítő támogatást javasolnak.

A közgazdászok szerint a javaslat előnye, hogy az utalványokat magánbölcsődékben vagy családi napközikben (5-7 gyerekre vigyáznak, elvileg 20 hetestől négyéves korig, elsősorban a bölcsődéskorú gyerekek szülei veszik igénybe) is be lehetne váltani, ami szülői igények – például a hosszabb, rugalmasabb nyitva tartás – intenzívebb kiszolgálására ösztönözné a fenntartókat. A kínálat, a férőhelyek száma is bővülne, mert vonzóbbá válna a bölcsődék működtetése. A munkáltatók is hozzájárulhatnának a szülők költségeihez, ők is adhatnának gyermekellátási utalványokat a kisgyerekes munkatársaknak - írta a Népszabadság.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.