BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Globális felmelegedés - A kínai szénerőművek segítenek

Kína növekvő szénfogyasztása nem hogy hozzájárult volna a globális felmelegedéshez, hanem egyenesen visszafogta azt, az erőművekből a levegőbe kerülő kén ugyanis egyfajta hűtőanyagként szolgált - áll egy most megjelent tanulmányban.

Bár a 2005-től 2010-ig tartó évek újabb és újabb rekordokat hoztak a Föld átlaghőmérsékletének terén, az 1998 és 2008 közötti évtized statisztikái egyáltalán nem támasztják alá azt a vélekedést, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása önmagában felmelegítené a bolygót.

A most elkészült vizsgálatot Robert Kaufmann, a Bostoni Egyetem professzora vezette, akit egy felmelegedés-szkeptikus talált meg azzal a kérdéssel, vajon 1998 és 2008 között miért nem volt egyenletes a hőmérséklet növekedése - írta a Guardian.

Az amerikai-finn tanulmány szerint az utóbbi egy évtizedben jelentősen megugrott az erőművekben elhasznált szén mennyisége, különösen Kínában. A szénnel együtt ugyanakkor kén is került a levegőbe, ami arról híres, hogy megakadályozza a napsugarakat abban, hogy elérjék a Föld felszínét.

Kaufmann szerint az esetre van precedens: a II. Világháború utáni gazdasági boom során szintén jelentős mértékben megugrott az üvegházhatású gázok kibocsátása. Ugyanakkor a korábbinál jóval nagyobb mennyiségű kén is a levegőbe került, ellensúlyozva ezzel az üvegházhatás kifejlődését. A Föld átlaghőmérséklete a a hetvenes évek elején kezdtett el emelkedni, amikor a fejlett országok többsége lépéseket tett a levegőbe jutó kén szintjének visszaszorítására.

Az utóbbi években hasonló folyamat zajlott le. A világ szénkereslete 2003 és 2007 között 26 százalékkal nőtt, ennek háromnegyede Kínába került. A kínai szénerőművekre azonban csak az utóbbi pár évben kezdtek el kénszűrőket szerelni, Kaufmann szerint ez lehet az oka annak, hogy a hőmérséklet újra emelkedésbe kezdett.

Ám hiába csökkenti a levegőbe kerülő kén a globális felmelegedés mértékét, a kénes esők és az emberi szervezetre gyakorolt negatív hatások szemszögéből nézve mégsem túl jó ötlet leszerelni a szűrőket az erőművekről. Ként ereszteni a levegőbe a globális felmelegedés ellen olyan, mintha "ki kéne választanunk, milyen mérget veszünk be" - mondta Kaufmann.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.