Az OTP 4 százalékos mínuszban áll a Budapesti Értéktőzsdén délelőtt. A bankrészvény árfolyama 3 588 forint. Az irányadó Stoxx Europe banki index közel 1 százalékot pluszban áll.
A többi vezető részvény erősödni tudott. A Mol 3,6 százalékos pluszban áll 14 945 forinton. A Magyar Telekom 0,4 százalékkal került feljebb 492 forintra. A Richter 1,84 százalékkal drágult, 33 100 forintra.
Az OTP részvényekkel tegnap nem lehetett kereskedni a BÉT-en. A társaság rövid közleménye szerint a részvénykereskedésének 2011. szeptember 12-i felfüggesztésére annak alapján került sor, hogy a Kormány előzetesen jelezte: olyan bejelentésre készül, melynek jelentős hatása lehet a Bank részvényárfolyamára.
„A bejelentés szeptember 12-én megtörtént, ugyanakkor nem tartalmazott elegendő részletet ahhoz, hogy pontosan számszerűsíthető legyen az intézkedések pénzügyi hatása. A Társaság folyamatosan figyelemmel kíséri az Országvédelmi Tervben jelzett változások szabályozási lépéseit és azok Bankra gyakorolt várható hatásairól tájékoztatni fogja a piac szereplőit” – áll a tegnap kora este kiadott közleményben.
Emlékezetes, először Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője jelentette be pénteken, hogy 180 forinton végtörleszteni lehet majd a frankban denominált jelzálogfedezett hiteleket (illetve 250 forinton az euró alapúakat), és ezen felül minden költség a bankokat terheli.
Az OTP pénteken 15 százalékos zuhanást is mutatott pénteken napon belül, majd közel 11 százalékos szabadesésben búcsúzott.
„Az, ami eddig csak pletyka volt, tegnap valósággá vált. Csakugyan belekergeti a kormány a magyar bankrendszert egy komoly veszteségbe” – írják kommentárjukban az Erste Bank közgazdászai. Az elemzők szerint a kormány „népszerű akar lenni, hiszen ki ne örülne annak, hogy 50 forinttal olcsóbban vehetne svájci frankot”. Hozzáteszik, ez a differencia folyamatosan növekszik majd a döntésnek köszönhetően
„A kérdés az, hogy mi értelme van. Ha csak kevesen veszik igénybe, akkor a lakosság 19 milliárd svájci frank alapú jelzáloghiteléből csak kevés tűnik el. Ráadásul ott vannak még a kisvállalkozások is hasonló nagyságú hitellel. Szóval egyelőre előny: a devizahitellel rendelkezők egy része, hozzávetőleg 20 százaléka szabadul meg a hiteltől kedvezményesen” – írják. Így csökken a devizakitettség, de nem jelentősen – teszik hozzá.
A hátrányok közt sorolják a következőket: 1. bankrendszer meggyengül, 2. külföldi befektetők elkerülhetik Magyarországot. 3. a többi devizahitellel rendelkező nehéz helyzetbe kerül a forint esetleges leértékelődése miatt, amit a felgyorsuló hitelvisszaváltások okoznak. „Vagyis a lépés nem old meg semmit, sőt inkább kárt okoz a gazdaságnak” – emelik ki. Az OTP számára, „ha 20 százaléknyi végtörlesztéssel számolunk, az 47,5 milliárd forint, vagyis részvényenként 182 forint veszteséget jelentene”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.