„Folyamatba épített ellenőrzés mindazon szakemberek tevékenysége fölött, akik adózók számára adózással összefüggő szolgáltatásokat nyújtanak” – ennyit árul el hivatalosan egy készülő új törvényről a kormányzat, egészen pontosan a tavaszi parlamenti ülésszak törvényalkotási programja. A „közepes terjedelmű szabályozásként” márciusban az Országgyűlés elé terjesztendő tervezet létrehozná a Pénzügyi Ágazati Közfelügyeletet, egy új szabályozó intézményt.
A nemzetgazdasági tárcánál egyelőre hiába érdeklődtünk az intézményről.
Úgy tudjuk azonban, a kormányzat a könyvvizsgálóknál ismert közfelügyeleti bizottsági rendszer fejlesztésén és kiterjesztésén gondolkodik. Ennek tagjait pályázat után a miniszter jelöli ki. A független testület feladata „a könyvvizsgálói tevékenység átláthatóságának, ellenőrizhetőségének biztosítása, és ezen keresztül a közérdek megfelelő érvényesítése”. Vizsgálja és értékeli a könyvvizsgálói tevékenység engedélyezését, szakmai és kamarai standardok kialakítását, továbbképzést, minőség-ellenőrzést. Ezt akarja a tárca erősíteni és bevonni az ellenőrzésbe a könyvelőket, valamint az adótanácsadókat is.
Mert bár utóbbi ágazatban is vannak felügyeleti eszközök és továbbképzési kötelezettségek, ezek az NGM szerint nem teljeskörűek, ahogy korlátozott a szankciók rendszere is. Egyes pénzügyi szakképesítéseknél nincs felügyeleti eszköz a kormányzat kezében – információink szerint ezekkel indokolják a változtatási szándékot.
Kérdés, hogyan lehet összhangba hozni a két ágazatot és mit jelent majd a felügyelet. A könyvvizsgálók szankcionálása most a kamara dolga, egy engedély felfüggesztéséről etikai vétség esetén fegyelmi ügyben dönthetnek. A közfelügyeleti bizottság pedig megvizsgálja ezek helyességét. Az adótanácsadók engedélyét pedig a minisztérium veheti el, ha valaki nem tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének, nem volt elegendő továbbképzésen vagy a bíróság eltiltotta a foglalkozásától. Emellett pénzbüntetést is kaphatnak, ha az általuk ellenjegyzett adóbevallás hibás. A születendő törvény részletei egyelőre nem ismertek, annyi biztos, hogy a Pénzügyi Ágazati Közfelügyelet (PÁK) az NGM-hez tartozó hatóságként jönne létre, és egyrészt a tárca ilyen jellegű feladatait látná el, másrészt ki kellene alakítania az egységes felügyeletet az említett pénzügyi-gazdasági szolgáltatásokra. A PÁK azonban csak az egyik felmerült lehetőség, emellett más, nem ismert forgatókönyveket is vizsgál a minisztérium.
A szakmát egyelőre nem kereste meg a jogalkotó. Az általunk megkérdezett nagy könyvvizsgáló-adótanácsadó cégnél nem tudnak részleteket a várható törvényről. Informálisan értesültek ugyan arról, hogy valamikor jöhet majd egy új szabályozó, de úgy tudjuk, a tárca nyugtató tájékoztatót adott számukra, hogy őket nemigen érinti majd a változtatás, sokkal inkább az adótanácsadó egyesületeket.
Ebből kettő létezik, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete, és a sajtóban jóval többet szereplő Magyar Adótanácsadók Országos Egyesülete. Utóbbi testület alelnöke, Vadász Iván a Világgazdaság kérdésére azt mondta, egyik szervezetet sem kereste meg a kormányzat, hogy egyeztessen vagy tájékoztasson a jövő hónapban benyújtandó törvényről. Szerinte a parlament honlapján olvasható rövid szöveg egyik aggályos pontja a „folyamatba épített” ellenőrzés. Úgy véli, ezt nehéz másképpen érteni, mint hogy az adótanácsadás folyamatába is bele kívánna látni a hatóság. „Érdekes kísérlet, hogy az állam látni akarja azt a döntést, amely alapján egy cég csak anynyit óhajt fizetni neki, amennyi szükséges” – mondta, hozzátéve: ez olyan, mintha az ügyvédek munkáját az ügyészség akarná ellenőrizni.
Vadász Iván szerint kérdéses az is, hogy ha egy jogász ügyvédi minőségében ad valakinek adójogi tanácsot, akkor arra vonatkozna-e az új hatóság szabályrendszere. Az adószakértő úgy véli, az ugyanakkor elképzelhető lenne, hogy az új felügyelet azokra vonatkozzon majd, akik adóbevallásokat auditálnak, így ebből a szempontból a könyvvizsgálókhoz hasonlóan dolgoznak. Vadász Iván ugyanakkor hangsúlyozta, a munkájukat így is több irányból felügyelik: az adótanácsadói képesítést a tárca regisztrálja és nyilvántartja, kreditrendszeres, akkreditált továbbképzéseken kell részt venniük, ötévente pontokat számolgatniuk, hogy megvan-e a szükséges kredit.
A jogszabályról a tervek szerint júniusban szavaz a parlament.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.