BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elbocsátások a bankszektorban - Az OTP-nál dolgoznak a legtöbben

A gazdasági válság nem tett jót a banki alkalmazotti létszám alakulásának sem. A hitelintézetek ugyanis a kedvezőtlen gazdasági környezet és a szabályozásban történt változások hatására erős költségracionalizálásba kezdtek az elmúlt években, amely az alkalmazotti létszámon is tükröződik. A pénzügyi felügyelet adatai szerint 2011 végén 30 757 alkalmazottat foglalkoztatott tavaly év végén a kereskedelmi banki szektor.

Ez ugyan csak néhány száz fővel marad el az egy évvel korábbitól, ám a válság kitörése – 2008 – óta több mint 3800 fős, azaz bő 11 százalékos karcsúsítást jelent. A közelmúltban két nagy hi­telintézet is komoly létszámleépítésről adott hírt. Az MKB Bank májusban jelentett be közel 170 fős létszámleépítést, mely az év végi, bő 2200 fős létszám tükrében hozzávetőlegesen 7,7 százalékos létszámcsökkentést jelent. A leépítés persze az egyik legnagyobb hazai banknál sem volt meglepő, hiszen az egyik eleme volt a nemrégiben bejelentett új stratégiának.

Az MKB Bank április végén tudatta, hogy a jövőben az egyébként jó adottságokkal bíró fő stratégiai szegmenseinek megerősítésére koncentrál és leépíti a veszteséget okozó tevékenységeket. Az Erste Bank pedig a múlt év végén közölte, hogy 2012 első hónapjaiban dolgozóinak mintegy 15 százalékától, 400-450 alkalmazottól megválik, és 184 magyarországi fiókjából várhatóan 43-at bezár. Az intézkedéseket a korlátozott bevételi kilátásokkal, a hitelezés visszaesésével, a „kiemelkedően magas mértékű bankadóval” és a végtörlesztés miatti jelentős veszteséggel indokolta.

Az Erste lépése reakcióra ösztönözte a Nemzetgazdasági Minisztériumot is: a döntés nyilvánosságra hozatalát követően a tárca közleményben nehezményezte a lépést, utalva a kormány és a Magyar Bankszövetség közötti, még folyamatban lévő tárgyalásokra.

Lapunk korábbi összesítése szerint 14 hazai kereskedelmi bank legalább 537 alkalmazottat bocsátott el, és összességében 359 fővel csökkentette létszámát az első fél évben. Ugyanezeknél a hitelintézeteknél 2008 vége óta legalább 2873-mal esett vissza a dolgozók száma, és jelenleg már csak legfeljebb 28 783 alkalmazottat tartanak el, ami 9,1 százalékos leépítést jelent náluk.

Az általunk vizsgált 14 hitelintézetnél 2008 vége óta a legnagyobb leépítés a Raiffeisen Bankot érintette. Az osztrák érdekeltségű hitelintézetnél 912 alkalmazottól váltak meg. Súlyos létszámcsökkentés volt a CIB Banknál és a Budapest Banknál is. Az olasz érdekeltségű hitelintézetnél 766, az amerikai tulajdonúnál 642 fős leépítés volt. Június végén a legtöbb – 8 037 – alkalmazottja az OTP Banknak volt, a második legnagyobb, 3496 fős apparátust a K&H Bank üzemeltette.

Ritkulnak a fiókok is

A növekvő állami elvonások és a szűkülő üzleti lehetőségek miatt 2009 óta gyorsulva zsugorodik a magyarországi kereskedelmi bankok fiókhálózata is: tavaly 60-nal, az utóbbi két évben 91-gyel csökkent a lapunk által vizsgált 14 kereskedelmi bank fiókjainak száma, és a leépítéseknek nincs vége, az idén fél év alatt 94 bankfiókot zártak be. Az Erste az év elején 40-nel 143 tagúra szűkítette hálózatát, és 12 fiókot érintő racionalizálást hajtott végre az Uni­Credit Bank. A legnagyobb hálózatot az OTP Bank működteti Magyarországon, az általa működtetett egységek száma hosszú idő óta 400 körül mozog.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.