Továbbra sincs oka panaszra a Szerencsejáték Zrt.-nek, ugyanis – mint azt a Világgazdaság megtudta – a cég 2012 második negyedévében 58,1 milliárd forint árbevételt ért el, ez 4,8 milliárd forinttal több, mint a megelőző negyedévben. Az első fél évben 111,4 milliárd forint volt a bevétel 23,6 milliárd forinttal több az előző év azonos időszakával összehasonlítva, ez 26,9 százalékos növekedés. A játékosok számára kifizetett nyeremények nettó értéke 58 milliárd forint volt. A játékok nettó nyereménnyel csökkentett tiszta árbevétele pedig 53,4 milliárd forint, amely 27,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A tavalyi év azonos időszakát meghaladó adózás előtti eredmény 9,6 milliárd forint. Játékadó és nyeremény-szja formájában a lottótársaság 23,8 milliárd forintot fizetett be a költségvetésbe. A különféle egyéb adókkal, járulékokkal és díjakkal, valamint a vissza nem igényelhető áfával együtt a lottótársaság teljes költségvetési hozzájárulása 32,2 milliárd forint az első hat hónapban.
Bár a második fél évben kisebb mértékű forgalomnövekedéssel számol a társaság, így is nagy valószínűséggel túlszárnyalja a 2011-es teljesítményét. Ez azért nagy szó, mert az árbevétel tavaly 180,5 milliárd forintot ért el, ami új rekord a cég történetében. Tudni kell, hogy a nyeremény szja-kulcsának 25-ről 16 százalékra csökkenése következtében a Szerencsejáték Zrt. mintegy 4 milliárd forinttal tudta növelni a játékosok nettó nyereményét. A közvetett költségvetési hozzájárulás mértéke a 2011-re elszámolt kifizetésekkel 60,4 milliárd forintra rúgott. Ez ugyan mintegy egymilliárd forinttal kevesebb, mint a 2010-es adat, de ennek magyarázata, hogy az elszámolt 9 milliárd forint nyeremény szja az adócsökkentés miatt közel 5 milliárd forinttal kevesebb. Így összességében a rekordárbevétel mintegy 4 milliárd forinttal tudta kompenzálni az adóváltozás miatt csökkenő költségvetési befizetést. Vagyis a Szerencsejáték Zrt. magyarázata érthető, miért is nem tűnt el egymilliárd forint, mint azt egy korábbi cikkünk címében sugalltuk.
Idén eddig a növekedés minden játékcsoportban jelentős volt, a fő játékcsoportok – számsorsjátékok, fogadások, sorsjegyek – közötti belső arányok csak kis mértékben változtak. Sportfogadási szempontból kedvező az év: a Labdarúgó Eb elsődlegesen a bukmékeri típusú fogadások (Tippmix, Tippmax) iránt növelték meg az érdeklődést. A bukmékeri fogadások 92,5 százaléka a hagyományos, 7,5 százaléka az online értékesítési csatornákon realizálódott az előző évi 5,1 százalékkal szemben. A sorsjegyek kereslete fokozatosan eltolódik a drágább, de nagyobb nyereményt ígérő termékek irányába. A lakosság jövedelmi helyzetére érzékenyebben reagáló számsorsjátékok esetében pedig a forgalomnövekedésben a lottó főnyeremény halmozódások átmeneti hatása tükröződik.
A lottótársaságnak segítenie kell a különféle sport, kulturális és egészségügyi programok megrendezését. Az első fél évben a 18,4 milliárd forint játékadó befizetéséből a költségvetésen keresztül 7,1 milliárd forint a Nemzeti Kulturális Alapba, 2,4 milliárd forint pedig a Magyar Nemzeti Filmalapba került. A sporttörvény alapján a sport támogatására 2,9 milliárd forint képződött. Közvetlen támogatásra (szponzoráció és mecenatúra) eddig 621 millió forintot fizettek ki.
Még várniuk kell a fogadóknak
Továbbra sem tudni, hogy pontosan mikor indulhat el a Szerencsejáték Zrt. teljesen új, élő és a hosszú távú sportfogadásokat is nyújtó internetes oldala. „Az informatikai szállító késlekedése következtében a projekt befejezése kitolódik” – közölte lapunkkal a cég. Hozzátették: a jelenleg alternatív értékesítési csatornaként működő interaktív (internet, telefon, SMS) játékrendszerről különválva a bukmékeri internetes fogadás a közeljövőben egy korszerűbb, gyorsabb, kizárólag az interneten elérhető játékkínálattal rendelkező interaktív játékplatformra költözik át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.