A halasztásról azt követően született döntés, hogy vasárnap reggel a ciprusi köztársasági elnök, Nikosz Anasztasziadisz bejelentette: hétfőn tartja meg azt a parlamenti felszólalását, amelyben igyekszik megvédeni az euróövezeti pénzügyminiszterek péntek esti találkozója után meghirdetett, az elnök megfogalmazása szerint "fájdalmas" áldozatokkal járó mentőcsomagot. A nicosiai képviselőház így hétfő délután találkozik, az elnök pedig hétfő reggel egyeztet a pártokkal a kérdésben.
Helyi médiaértesülések szerint az 56 fős parlament három pártja jelezte már, hogy elutasítja a - bankbetétek egyszeri megadóztatását is tartalmazó - csomagot. Elemzők azonban úgy látják, hogy a javaslatot szűk többséggel ugyan, de elfogadhatja a törvényhozás.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek szombat reggel állapodtak meg egy 10 milliárd eurós ciprusi mentőhitelről. A megállapodás részét képezi, hogy a ciprusi bankbetéteseket 100 ezer eurós összeg alatt 6,75 százalékos, az e feletti részre pedig 9,9 százalékos egyszeri, a bankbetét összegére vonatkozó adó megfizetésére kötelezik. Az adónemtől 5,8 milliárd eurónyi bevételt remél a ciprusi kormány.
Az adót kedden hajthatja be a kormány, amennyiben a hétfői - egyébként nemzeti ünnepnapon megtartott - parlamenti ülésen döntés születik róla. A ciprusi pénzügyminiszter szombaton úgy fogalmazott: "bárcsak ne én lettem volna a miniszter, aki ezt megcsinálja", de sokkal több pénzt veszített volna az ország, ha a bankrendszer csődbe megy.
A - mérlegfőösszegét tekintve - ciprusi GDP nyolcszorosára duzzadt bankrendszer már hónapok óta a csőd szélén táncol. Egy januári felmérés szerint mintegy 17 milliárd eurós bankfeltőkésítésre lesz szükség, ami - mentőcsomag hiányában - elviselhetetlenül nagy terhet rótt volna a 18 milliárd eurós bruttó hazai termékkel rendelkező országnak.
A ciprusi lakosok kevésbé örültek a szombati megállapodásnak. Egy Cipruson élő brit-ciprusi kettős állampolgár felháborodását fejezte ki. "Nagyon mérges vagyok - mondta. - Évekig dolgoztam ezért a pénzért, és most azért veszítem el, mert a hollandok és a németek ezt akarják". Egy a Reutersnek nyilatkozó nyugdíjas szerint nem Szicília, hanem Ciprus a maffiózók szigete. "Ez rablás" - mondta.
Elemzők szerint most az igazi kérdés az, hogy miként reagálnak majd a külföldi betétesek, akik a Cipruson elhelyezett, mintegy 68 milliárd eurónyi bankbetétállomány több mint egyharmadát birtokolják. A tárgyalásokat ismerő források szerint a bankbetétek megadóztatása azért került a tárgyalóasztalra, mert egyes euróövezeti államok, így különösen Németország nem akarta, hogy adófizetőik pénzén mentsék ki a hiányos ciprusi bankszabályozás előnyeit kihasználó - leginkább orosz állampolgárságú - betéteseket.
Az Európai Központi Bank (EKB) igyekezett nyugtatni a kedélyeket és hangsúlyozta, hogy keddi újranyitásukkor biztosítják a ciprusi bankok kellő likviditását. "Van vészforgatókönyv" egy esetleges bankpánik esetére - mondta szombaton Jörg Asmussen, az EKB igazgatótanácsának tagja.
Más bajban lévő euróövezeti államok is feszülten figyelik a ciprusi fejleményeket. A spanyol központi bank szombaton jelezte: egyelőre nem tapasztalta, hogy az emberek pénzüket menekítenék ki a bankrendszerből. "A ciprusi helyzetet és ezt a megállapodást nem lehet más euróövezeti országokra is kiterjeszteni" - mondta a Reuters hírügynökségnek egy forrás a spanyol gazdasági minisztériumból. Görögországban a pénzügyminiszter - szintén szombaton - szögezte le, hogy a ciprusi bankok görögországi leányai mentesülnek az egyszeri betéti adó alól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.