Szép számmal részesednek közepes és kisebb borászati vállalkozások a TakarékBank és a Takarékszövetkezeti Integráció mintegy 355 milliárd forint összegű kkv-hitelállományából. A dél-dunántúli borvidéken különösen jelentős partnerek a takarékok. A Hungária Takarék például Szekszárd és Villány térségéből, ismert neves borászatok partnereként több százmilliós összegű projektek megvalósítását is segíti. A pincészetek az ingatlanfejlesztéstől kezdve a forgóeszköz-finanszírozáson és a támogatások előfinanszírozásán át a gépberuházásokig szinte minden konstrukciót igénybe vesznek.
A kapcsolatokat erősíti a már 15. alkalommal az integráció és a központi bankja által megrendezett országos borverseny. Zilai Zoltán, a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, hogy mintegy 120 pincészet több mint 280 mintával nevezett. A nemzetközi sztenderdek szerint felálló zsűri a díjak mellett részletes kritikát is ad a benyújtott bormintákról, így szakmai tanácsokkal segíti a minőség javítását. A családi bortermelők jelentkezésének ösztönzésére nemcsak palackos borral, hanem hordós mintákkal is lehet nevezni, amelynek aránya idén az összes mintán belül 26 százalékos volt, jóval több mint a korábbi években.
A kisebb családi pincékben rejlő lehetőséget bizonyítja, hogy az idén hárman is megkapták a legrangosabb díjat, a nagy aranyérmet. Egyre javul a beküldött borok minősége, ami a technológiai fejlesztéseknek és a szőlő mind jobb ismeretének köszönhető. Zilai szerint a díjak arra is inspirálhatják a kisebb bortermelőket, hogy bővítsék piacukat. Első állomás lehet a környékbeli vendéglátó, a továbblépéshez nagyobb termés- és bormennyiségre van szükség, amelyet többnyire csak más termelőkkel összefogva érhetnek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.