BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína kézben tartja a válságot

Reformokra van szükség Kínában is, ha megoldást akarnak találni a válság hatásaira

A kínai vezetés kezében tartja a gazdaságot, a hét közepi "hitelszűke" a döntéshozók piaci reformok melletti elkötelezettségét mutatja - írja a befolyásos Cajhszin kínai pénzügyi és gazdasági magazin.

A lap szerint a héten a kelet-ázsiai országban tapasztalt hitelszűke, a hitelezés csütörtökön és pénteken tapasztalt gyakorlati befagyása csupán átmeneti jelenség, szerkezeti egyensúlytalanságok következménye, mely a pénzügyi intézmények önkorrekciójával megoldható. A kínai overnight kamat csütörtökön rekord magasra, 13,4 százalékra nőtt a bankközi piacon, majd péntekre 8,5 százalékra csökkent, ami ugyan mérséklődés, ám még mindig háromszorosa a két héttel ezelőtti értéknek. Az egynapos kamatlábak június eleje óta növekedést mutattak, a kínai központi bank (PBoC) pedig - korábbi gyakorlatával ellentétben - nem nyitotta meg pénzcsapjait a likviditásszűke feloldására. A jegybank ezzel a kínai bankoknak üzent: jobban kell ügyelniük likviditásukra, s a jövőben vissza kell fogniuk a központi banki segítséggel kapcsolatos várakozásaikat.

A Cajhszin emlékeztet: a kínai kormány szerdai ülésén megerősítette óvatos monetáris politika melletti elkötelezettségét, és azt, hogy a pénzkínálat növekedési ütemét racionális keretek közt tartja majd. Az ülésen elhangzott: május végével a szélesebb értelemben vett pénzkínálat (M2) növekedési üteme az előző évhez képest 15,8 százalékkal nőtt, meghaladva az éves határként szabott 13 százalékot.

A témával kapcsolatban a svájci UBS bank hongkongi ágának elemzői által készített, az MTI tudósítójához eljuttatott elemzés szerint a beavatkozásra váró pénzintézetek félreértelmezhették a központi bank korábban szabott irányait. A jegybank ugyanakkor helyesen jár el, mikor megtisztítani próbálja a bankközi tranzakciók terét és szabályozni próbálja hitelezés bővülési ütemét - áll a jelentésben. Ha sikerül kivitelezni célját, azzal a PBoC a bankrendszerben megbújó pénzügyi kockázatokat is csökkentheti - írja az UBS. Az általános likviditás továbbra is elegendő az országban, a jegybanknak pedig számos eszköz rendelkezésére áll, hogy az esetleges problémák felmerülése esetén beavatkozzon, igaz, ennek ellenére is óvatosnak kell maradni a következő hónapokban az esetleges válságok elkerülése érdekében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.