„Kit kell hívnom, ha Európával akarok beszélni?” – Henry Kissinger epés kérdésére a jelek szerint mostanáig keresi a választ Washington. Ám mintha nem a telefonkönyv lapozgatásával tennék ezt. Legalábbis Edward Snowden kiszivárogtatott információi és félreérthető félmondatok utalnak arra, hogy az amerikai hírszerzés több európai vezető politikust, sőt, az Európai Bizottság New York-i kirendeltségét is lehallgatja.
Ám itt a meglepetés: Amerika és a világ ezúttal választ kapott a kérdésre. Az mondjuk elgondolkodtató, minek kellett ehhez negyvenezer fős állomány és évente 10 milliárd dollárt meghaladó büdzsé, de nyilván biztosra mentek az NSA-nál. Pedig mi innen megmondhattuk volna: ha Európa vezetőjét keresik, Angela Merkelhez érdemes fordulni.
A kancellár nyolc éve áll már Németország élén, és még vagy négy évig ott is marad. Ellentétben azokkal az uniós vezetőkkel, akiknek a létezéséről még az európai közvélemény is alig tud, köztük Lady Ashtonnal vagy Herman Van Rompuy-jel, és ellentétben José Manuel Barrosóval, a tagországi vezetők kedvenc bokszzsákjával. Merkel a meggyengült euróövezet legstabilabb pontja és legerősebb irányítója, amit lehet szeretni és utálni, de tagadni nehéz lenne.
Különösen most, hogy a kancellár vélelmezett lehallgatásának híre ilyen viharokat kavart. A felháborodás persze jogos, ám azt is valószínűsíteni lehet, hogy az Európai Uniónak a most zajló csúcstalálkozón is csak egy erőtlen közleményre telik majd, amelyben elítélik a baráti nagyhatalom hírszerzési gyakorlatát, és kiállnak az európaiak jogai mellett. Esetleg François Hollande francia államfő felhívja a figyelmet a most zajló szabadkereskedelmi tárgyalásokra, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke pedig határozatot helyez kilátásba az Egyesült Államok ellen. Merkel pedig csak lecseréli Mutti-arcát a szigorúbbra, és azt Obamának is nehéz lesz elfelejtenie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.