BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olcsóbban jön az orosz gáz - Tartható a rezsicsökkentés

Az év utolsó negyedében a korábbinál 20 százalékkal alacsonyabb tarifát határoz meg az Oroszországból hosszú távú szerződés alapján érkező gáz árképlete. A csökkentésről még az E.On Földgáz Trade (EFT) állapodott meg, ráadásul nem egy egyéves diszkontként, hanem a képlet végleges módosításával. Úgy tudjuk, a társaság MVM általi átvételének ez is feltétele volt.

A korábbinál 20 százalékkal alacsonyabb árat határoz meg az év utolsó negyedétől az az olajár-indexált árképlet, amely alapján a Magyarországra érkező orosz gáz árát számolják, tudta meg a Világgazdaság piaci körökből. A döntés a beérkező gáz mennyiségének a 60 százalékát érinti, mert a fennmaradó 40 százalékot már két éve olcsóbban kapjuk. A gáztörvény 2011-es módosítása ugyanis előírta, hogy akármilyen áron is jut hozzá az importőr a szénhidrogénhez, annak 40 százalékát az európai versenypiacon mérvadó, hollandiai gáztőzsde, a TTF  jegyzésárán kell a hazai egyetemes szolgáltatóknak továbbadnia. Ezt figyelembe vette az eladó Gazprom Export is, így az importőr E.On Földgáz Trade Zrt-nek (EFT) nem keletkezett vesztesége a szabályozás változása miatt.

Az árképlet most októbertől hatályos módosítása után már a bejövő gáz 60 százaléka is a TTF-hez közelítő, de annál valamivel magasabb szintet határoz meg. A prémiumot az indokolja, hogy míg egy spotpiaci szerződés komoly kötöttségeket fogalmaz meg az átvétellel kapcsolatban, a hosszú távú megállapodás rugalmas. A vevő például hátrányos következmények nélkül átveheti a rögzített mennyiségnek csak a 85 százalékát, de a 110 százalékát is, e többletek, illetve mínuszok pedig az igényei szerint átcsoportosíthatók, havi, negyedéves, vagy éves szinten is. Nem vész el, hanem egy később szállítmány előlegének minősül az a pénze is, amelyet már átutalt, de az érte járó gázt valami miatt mégsem vette át.

Az árképlet megváltoztatásának másik jelentősége, hogy végleges. Míg korábban egy-egy letárgyalt diszkont csak egy gázévre (júliustól júliusig) szólt, lejártával pedig újból az eredeti képlet szerinti, ezer köbméterenként akár 500 dollárnál is magasabb ár lépett hatályba. (A 3. negyedéves, hazai képlet szerinti ár mintegy 530 dollár volt ezer köbméterenként.) Mostantól nem kell semmit sem újratárgyalni.

A változtatáshoz szükség volt arra is, hogy az eladó Gazprom Export kész legyen tudomásul venni a magyar kormány rezsicsökkentési törekvéseit, sőt, hajlandó legyen azoknak elé is menni. Nyitottságában nyilván szerepe volt annak is, hogy a gáz európai túlkínálata és alacsony versenypiaci árai miatt más vevői is árképletük módosítását kérték. Az erről folyó egyeztetésekről és megállapodásokról az orosz társaság be is számolt legutóbbi negyedéves jelentésében. A magyarországi képletmódosításról két közvetlen vevőjével, a (EFT-nek is eladó) Panrusgáz Zrt-vel és a Centrex Zrt-vel egyeztetett. A Panrusgáz a Gazprom és az E.On Ruhrgas vegyes vállalata. Utóbbi cég hányada várhatóan hamarosan az MVM Zrt-hez kerül. E lehetőséget a magyar állami villamos ipari társaság jelenleg is vizsgálja, miután opciót szerzett rá az ősszel az ellenőrzése alá került az EFT megszerzésével. A Centrex a Gazprombanké, nem érinti az előbbi ügylet.

Tartható a rezsicsökkentés

A gázárképlet módosításáról még szeptemberben állapodott meg az EFT, úgy tudjuk, már majdani tulajdonosával az MVM-mel egyeztetve. Az ügylethez közeli forrásunk szerint ez is feltétele volt annak, hogy utóbbi az MVM átvegye, és kifizesse a ma már Magyar Gázkereskedő Zrt. néven a csoporthoz tartozó társaságot. Az imporgáz árának csökkenése révén szakmai körök szerint tartható lehet az eddigi rezsicsökkentés, esetleg a folytatására is lehetőség nyílik. Továbbra is bőven vannak tartalékok a rezsicsökkentési intézkedésekből eddig kihagyott, 27 százalékos áfa lefaragásában is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.