Egyre inkább emlékeztet a kormányzat bankokkal kapcsolatos viselkedése és kommunikációja az egyszeri biztosítási ügynökére vagy más pénzügyi közvetítőére. Az ilyen ügynökök, amikor el akarnak adni egy szolgáltatást, általában nem mulasztják el hangsúlyozni: ők az ügyfélnek nem kerülnek semmibe, a jutalékukat a bank, biztosító vagy más pénzügyi intézmény fizeti. Csakhogy az igazság az, hogy az ügynököt is mindig az ügyfél fizeti, a pénzügyi szolgáltatók a tőle beszedett díjakból fizetnek a közvetítőnek.
Ugyanígy viselkedik a kormány is, amikor a bankadóról vagy éppen a tranzakciós illetékről van szó. Azt mondja: ezeket nem az ügyfél, hanem a bank fizeti. Ha viszont logikusan végiggondolja, bárki beláthatja: másból nem lehet a közterheket befizetni, csak az ügyfelektől beszedett pénzből.
Bár a kormány eredetileg azt ígérte, a tranzakciós illetéket a versenymiatt nem hárítják majd át a hitelintézetek, végül szinte minden bank legalább részben az ügyfeleire terhelte a közterhet. Ráadásul ezt a nagy többségük rendkívül átlátható módon tette, a kondíciós listáikban feketén-fehéren feltüntették, az adott ügyletből mennyi a bank jutaléka, és mennyi megy az államhoz.
Hogy átterheli a bankszektor ezt a költséget, nem meglepő, hiszen a mintegy 300 milliárd forintos tételre a 2011-ben és 2012-ben is veszteséges szektor nyereségéből nem futja. A pénzügyi rezsicsökkentésről szóló törvényjavaslat sem segít ezen, legfeljebb arra kényszeríti majd a bankokat, hogy a költségeiket kevésbé transzparensen, más díjtételekben számlázzák ki.
Persze a biztosítási ügynökök is több országban tiltakoznak az ellen az uniós direktívatervezet ellen, amely a jutalékaik közzétételére kötelezné őket, attól tartanak ugyanis, hogy ha kiderül az igazság, nem marad ügyfelük. Vélhetően a kormány is ettől tart: ha a választók tudják, mennyibe kerül nekik a tranzakciós illeték, elpártolnak tőlük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.