A szociális életpályamodell kidolgozásának elkezdése több mint 91 ezer a gyermekvédelemi és a szociális ágazatban foglalkoztatott dolgozót érint – közölte a parlament honlapján az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Doncsev András egy írásbeli kérdésre válaszolva leírta, hogy a területi gyermekvédelmi szakszolgálatoknál közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott örökbefogadási tanácsadók a gyermekvédelmi szakellátás rendszerében dolgozva különleges szakértelmet igénylő munka utáni pótlékot kapnak, legalább a közalkalmazotti pótlékalap 70 százalékának erejéig. Ennek 2014. évi összege havonta bruttó 14 ezer forint.
Doncsev hangoztatta, hogy a szociális életpályamodell első lépéseként 2014. január 1-jétől a kormány ágazati bérpótlékot vezetett be a szociális szférában dolgozók számára. Így a területen dolgozók idén márciusban — januárig visszamenőleg kapják meg az első bérpótlékot. A szociális ágazati pótlék bevezetése képesítéstől és a szakmában töltött évek számától függően 5-11 százalékos, vagyis 6-17 ezer forintos béremelést jelent. Ez az intézkedés kiterjed valamennyi szociális és gyermekvédelmi ágazatban foglalkoztatott szakemberre, így az örökbefogadási tanácsadókra is. A szociális életpályamodellen jelenleg egy munkacsoport dolgozik, azon alapelveket és részletes szabályokat alkotják meg, melyek biztosítják, hogy a szociális és gyermekvédelmi szakemberek hosszú távon e szakterületen maradjanak és szakértelmükkel segítsék az ellátások és szolgáltatások színvonalának emelését.
Az államtitkár Vágó Sebestyén Zakó László „Az örökbefogadási tanácsadók lettek a gyermekvédelem napszámosai?” című kérdésére válaszolt. A jobbikos országgyűlési képviselők arra emlékeztettek, hogy az örökbefogadás – mint végleges sorsrendezés – nem csupán egyszerű jogi aktust jelent, hanem rendkívül komplex feladatok megosztását a hatóság és a szakma között. Szerintük megdöbbentő, hogy milyen körülmények, milyen erkölcsi és anyagi elismertség hiánya mellett végzik sokrétű pedagógiai, pszichológiai tevékenységet is igénylő munkájukat.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a kisebb megyékben mindössze egy örökbefogadási tanácsadó van, tulajdonképpen kötetlen munkaidővel, akár a hétvégeken, vagy az esti órákban is, mivel egy örökbefogadás sikere múlhat a segítő beavatkozás időbeliségén. Korábban még maximum 25 család tartozhatott egy örökbefogadási tanácsadóhoz. Ez a szám 55-60-ra emelkedett időközben. A folyamatban lévő örökbefogadás engedélyezése iránti eljárás egynek számít). Vágó és Zakó szerint a gyámok már most panaszkodnak, milyen gyakorisággal kell látogatniuk gyámoltjaikat a 3 év alatti gyermeket havi kétszer kell meglátogatniuk –, míg ez az örökbefogadási tanácsadóknál a „legsimább” esetekben is legalább hetente egyszer szükséges. Gyakran több örökbefogadás engedélyezése iránti eljárás is fut párhuzamosan. Ezen túlmenően még több területen (környezettanulmány készítése a bejelentkezőkről, kapcsolattartás az örökbe adható gyermekek gondozási helyével, a gyermekek célirányos felkészítése az örökbefogadásra) is meg kell felelniük.
A képviselők szerint a pedagógus bérrendezés óriási bérfeszültséget eredményezett a szakellátásban dolgozók között, mivel a pedagógusi munkakörben foglalkoztatottak – akkor is, ha nem pedagógus végzettségűek – jelentős béremelésben részesültek már 2013. szeptemberétől, mely csupán a béremelés első lépcsőfoka volt. Tovább szította a feszültséget a pótlékok rendezése – a gyámok pótléka lett némileg rendezve, a pótlékalapot 185 százalékra emelték a korábbi 70 százalék helyett, valamint a pedagógus munkakörben dolgozók egyéb pótlékozására is módot nyújt a jogszabály –, melyből az örökbefogadási tanácsadók kimaradtak. Jelenleg egy pályakezdő pedagógus bére közel annyi, mint a három évtizedes munkaviszonnyal rendelkező örökbefogadási tanácsadóé. A szakszolgáltatáson belül hasonló munkát végző, pedagógus munkakörben foglalkoztatottak bére több, mint másfélszerese az örökbefogadási tanácsadóénak – hangoztatta Vágó és Zakó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.