A részvevők a parlamenteknek a nemzetközi egyezmények tárgyalása során játszott szerepéről tanácskoztak. A házelnök felszólalásában - melynek szövegét Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke juttatta el az MTI-hez - hangsúlyozta, hogy nagyobb szerepet kell adni a nemzeti parlamenteknek.
Az EU és a tagállamok számára most a legaktuálisabb kérdés e tekintetben a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) - hangoztatta. Emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés illetékes szakbizottságai már több alkalommal megvitatták a TTIP létrehozásáról folytatott tárgyalások helyzetét, s nemrég plenáris politikai vitanapot is tartottak az országgyűlésben e kérdésben.
A magyar álláspont szerint az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi tárgyalásoknál nagyobb átláthatóságra lenne szükség. Magyarországnak a megállapodás tartalma az elsődleges, a tárgyalásokon fontos, hogy a tagállamok, így Magyarország is, a nemzeti érdekeiket határozottan érvényre juttassák - hangsúlyozta Kövér László.
Úgy vélte, a megállapodásnak nemcsak az EU szintjén kell egyensúlyt mutatnia, hanem a tagországok között is igazságosan kell megosztania az előnyöket és a kötelezettségeket, ez biztosíthatja később a tárgyalási eredmény társadalmi és politikai támogatását a nemzeti ratifikációs folyamatban.
Magyarország szempontjából fontos elvárás - mondta -, hogy a beruházás-védelmi rendelkezések ne korlátozzák az egyes tagállamok szabályalkotási jogát, különösen a szociális és környezetvédelmi célok, a biztonság, a pénzügyi rendszer stabilitása, a közegészségügy és a közbiztonság területén.
Magyar részről azt tartják elfogadhatónak, ha a megállapodás vegyes megállapodásként jön létre, azaz a hatályba lépéshez a Európai Tanács egyhangú támogatása, az Európai Parlament egyetértése mellett a nemzeti parlamentek ratifikációja is szükséges. Az EU hitelességét nem ez veszélyezteti, hanem a nemzeti érdekek figyelmen kívül hagyása - mondta Kövér László.
Hangsúlyozta: a megállapodás komoly gazdasági és bizonyos esetekben politikailag is érzékeny érdekeket érint. Mindezen érzékeny kérdések rendezése az egyik előfeltétele annak, hogy a TTIP-megállapodást a magyar választók és gazdasági szereplők is támogassák - tette hozzá.
Magyarország ragaszkodik a GMO-mentesség fenntartásához, a mezőgazdasági piacnyitás érzékeny ágazatokban történő bizonyos mértékű szabályozásához, a magyar földrajzi eredetnevek oltalmához, továbbá a beruházás-védelemmel kapcsolatban felmerült aggodalmak megválaszolásához - hangoztatta felszólalásában Kövér László.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.