BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ráhajtanak a futásra a fővárosban

A futóturizmus lehet az idegenforgalom egyik legdinamikusabban fejlődő területe a következő években – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Budapest Sportiroda (BSI) sajtótájékoztatóján, amelyet a futóversenyek gazdasági hatásairól rendeztek. A KPMG tanácsadó cég a BSI megrendelésére készített erről felmérést a társaság tavalyi három legnagyobb fővárosi rendezvénye (a tavaszi és az őszi félmaratonok, valamint az őszi maratonfesztivál) adatai alapján. Varga ismertetése szerint a három rendezvényen összesen több mint 70 ezren indultak, ami 22 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A külföldi futóturisták száma – azoké, akik csak és kizárólag a versenyek miatt érkeztek Budapestre indulóként vagy kísérőként – 17 500 fő volt, ők összesen több mint 65 500 vendégéjszakát töltöttek a fővárosban. (Ez a tavalyi budapesti vendégéjszakaszám 0,75 százaléka.)

A felmérés szerint a két őszi rendezvény összesen 2,65 milliárd forint kiadást generál – ez a futók és a nézők költéseit, a szponzorok kiadásait és a rendezési költségeket jelenti. A multiplikátorhatásokkal is kalkulálva mindez összesen 4,44 milliárdos keresletet jelent, ami a GDP-hez 1,78 milliárd forintot adott hozzá (ez a nemzeti össztermék 0,005 százaléka), ám nem szabad elfeledkezni az egyéb hatásokról sem, hiszen a versenyek hozzájárulnak Budapest és Magyarország imázsának javításához is.
A BSI a térség legnagyobb szabadidős sportrendezvény-szervezője, tavalyi rendezvényeire 131 ezren neveztek be, ami már Euró­pában is előkelő helyezésnek számít – mondta a BSI társtulajdonos-ügyvezetője, Kocsis Árpád. Kocsis a felmérés megrendelésének célját abban nevezte meg, hogy tudják, mennyit adnak hozzá a nemzeti össztermékhez, de valószínűleg a számok nem jönnek majd rosszul a versenyhelyszínért folytatott küzdelemben sem.

Mint egy kérdésre válaszolva Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes a tájékoztatón elmondta, a főváros szeretné megtalálni az arany középutat a belvárosban lakók kényelme és a gazdaság szempontjából fontos versenyek között. Ezért készül a szabályozás a kiemelt területeken – rakpart, alagút – rendezett futóversenyek engedélyezésére, a tervek szerint figyelembe vennék a résztvevők számát és a rendezvény múltját is. (Ebből a szempontból a BSI-nek nagyobb esélye lehet a piac új belépőivel szemben.) A főpolgármester-helyettes kiemelte: nem a versenyek számát szeretnék csökkenteni, hiszen a belvároson kívül számos más, rendkívül jó futóhelyszínt kínál Budapest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.