Tízéves az Európai Kutatási Tanács (ERC), amely élvonalbeli európai felfedező kutatásokat finanszíroz, ez alkalomból a francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központtal (CNRS) közösen szervezett szakmai fórumot a 2004-ben csatlakozott EU-tagállamok (EU13) részvételével. A workshop célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a vendégkutatói ösztöndíjprogramra, amely elősegíti többek között a fiatal magyar kutatók látogatását is az eddigi ERC-nyertes kutatócsoportoknál.
„Összesen 13 támogatott projekttel és csaknem 19 millió eurónyi elnyert támogatással Magyarország a legeredményesebb pályázók egyike a régióban. Ez a kezdeményezés lehetővé teszi, hogy kutatóink még több tapasztalattal induljanak az ERC forrásaiért zajló versenyben” – mondta felszólalásában Pálinkás József, hozzátéve, hogy az NKFI Hivatal kifejezetten erre szolgáló pályázati konstrukciókkal is aktívan támogatja a sikeres részvételt.
Csütörtökön Pálinkás József tárgyalt a CNRS vezetőivel, majd aláírták az NKFI Hivatal által felügyelt magyarországi ELI-intézmény és a CNRS közti megállapodást is. Ez a részben Magyarországon megépült közös európai lézerkutatási infrastruktúra attoszekundumos laboratóriumának hatékony kapacitáskihasználását és a francia kutatók bekapcsolódását segíti elő. A szegedi ELI-létesítmény a 2014-2020-as költségvetési ciklusban az ötödik legnagyobb uniós forrásból megvalósuló beruházás hazánkban, amely a Csehországban és Romániában épülő infrastruktúrával összekapcsolódva várhatóan 2019-től működik majd teljes kapacitással.
Az NKFI Hivatal elnöke Párizsban találkozott a francia Nemzetgyűlés és Szenátus mellett működő tudományos és technológiai tanácsadó szervezet (OPECST) vezetőivel, bemutatva a magyar KFI-irányítási és -finanszírozási rendszer aktuális változásait, és a szakpolitikai döntések előkészítésében szerzett tapasztalatokat. A franciaországi magyar kutatók hálózatának (SIFraH) képviselőivel találkozva Pálinkás József hangsúlyozta: „Ez a közösség a maga eszközeivel nagyban segítheti a magyar-francia tudományos kapcsolatokat és a magyar tudomány eredményeinek itteni láthatóságát. Az NKFI Hivatal ugyanakkor támogatni kívánja az itt élő magyar kutatókat abban is, hogy megismerhessék a karrierépítés új lehetőségeit az anyaországban”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.