BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eladó Wicha üzleti parkja

Újra megpróbálja eladni a felszámoló a Wicha József nagyvállalkozó birodalmához tartozó Európa Center üzleti parkot. A bedőlt fejlesztőcég összadóssága 13,4 milliárd forint, a kikiáltási ár csak 8 milliárd.

Hatmillióért egy 2004-es, szürke Maserati 4200 Coupe, nyolcmilliárd forintért egy 80 ezer négyzetméteres üzleti és logisztikai park a fővárosi Megyeri híd tövében – ezeket hirdette meg a múlt héten a stratégiai kiemelésre érdemesített cégek felszámolója, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. A nemrég még tízmilliárd forintos vagyonnal a legtehetősebb vállalkozók között jegyzett Wicha József egyik érdekeltsége, a 2014-ben felszámolás alá került Terra Invest Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. vagyonelemeiről van szó. Az üzleti parkot, az Európa Centert korábban – még az előző felszámoló – 8,4 milliárdos irányáron hirdették, az állami felszámolócég pedig 8 milliárddal próbálkozott már 2015 végén is. Jelentkező akadt, de nem kínált többet 6,3 milliárdnál, így eredménytelen lett a pályázat – bár nem az ár, hanem az eladásra kínált területtel kapcsolatos „tisztázatlan jogvita” volt az ok –, legalábbis ez derül ki az akkori eredményhirdetésből.

A mostani pályázat szerint az üzleti park bérleti jogokkal terhelt, az ingatlanokra a cég fő hitelezőjének, a Raiffeisen Bank Zrt.-nek 10,7 milliárd forint egyetemleges keretbiztosítéki jelzálogjogot, illetve 2,7 milliárd erejéig jelzálogjogot jegyeztek be, a NAV-nak pedig adótartozás miatt végrehajtási joga van 72 millió forint erejéig. A Terra Invest 2014. októberben lezárt mérlege szerint az összes tartozása 12,5 milliárd forint volt, ezzel szemben 14,3 milliárd forint eszközt (ezen belül 13,6 milliárd értékű ingatlant) tartott nyilván könyveiben. Abban az évben több mint egymilliárd forint veszteséget mutatott ki, de a saját tőkéje megközelítette az 1,5 milliárdot.

A vagyonértékesítés kimenetele az állam számára nem közömbös – ezt jelzi a kormányhatározat a stratégiai kiemelésről is –, hiszen az üzleti parkot fejlesztő Terra Investbe a Magyar Fejlesztési Bank is beszállt. Az MFB Fejlesztési Tőkealap 3,1 milliárdos tőkeemeléssel 49 százalékos részvényes lett a cégben 2006-ban. A többséget a Ladent Kft. jegyzi, amelyben Wicha a Wis Holding Zrt.-n keresztül érdekelt.

Az egykori fűtésszerelőből lett miskolci milliárdos mintegy 30 energetikai, illetve turisztikai vállalkozásból álló birodalmában nem a Terra Invest az egyetlen, amely megroggyant. A Wis Holding nemrég kért csődvédelmet, márciusban rendelt el fizetési moratóriumot a bíróság. A számos állami beruházás kivitelezésében részes cég egyik legnagyobb közpénzes munkája a KÉSZ Zrt.-vel közös – eredetileg 5,3 milliárd forintból tervezett – projekt, a budai Széll Kálmán tér tavaly zárult átépítése volt. Az Index korábban arról cikkezett, hogy nyomozás folyik „különösen nagy értékre elkövetett tartozás fedezetének elvonása” bűntett gyanújával, az ügyben érintett a Wis Holding, s a cégvezető vagyoni részesedését lefoglalták. Erre a cégnyilvántartás szerint egy évvel ezelőtt került sor, amit megelőzött a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyon-visszaszerzési Hivatalának biztosítási intézkedése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.