A japán alapanyaggyártó-botrány legnagyobb szereplője eddig a Kobe Steel volt, a Mitsubishi Materials érintettségére novemberben derült fény.
Mint egy belső vizsgálat feltárta, a konszern 2015 tavasza óta szállított hamisított minőségi besorolású termékeket a megrendelőinek.
Leánycége, a Mitsubishi Cable érintettségéről kedden írta meg a Reuters, hogy a korábban közölt 229 helyett több mint 300 megrendelőhöz kerülhettek problémás alapanyagok és gyártáshoz kellő alkatrészek.
A Mitsubishi Cable vállalatról november óta tudható, hogy repülőgép- és autógyártó cégeknek értékesített gumitömítést úgy, hogy azok 20 százalékánál a valóságosnál jobb minőségbiztosítási értékelés szerepelt a dokumentációban.
A Reuters beszámolója szerint a most feltárt visszaélések réz és alumínium alapanyagokkal (jórészt huzalokkal) kapcsolatosak. A módszer hasonlít a Kobe Steelnél már megismerthez: ha a legyártott termékek nem feleltek meg a minőségbiztosítási kritériumoknak, nem gyártották újra a megrendelt szériát, hanem egyszerűen átírták a tesztek adatait. A megrendelők közt japán, amerikai, kínai és tajvani cégek vannak.
A Mitsubishi Materials elnöke, Takeucsi Akira szerint a vizsgálatok nem tárták fel vezető tisztségviselők érintettségét. Jó hír viszont, hogy a Materials-ügyfelek egyike sem kért eddig újragyártást, és pert sem indítottak a japán vállalattal szemben.
A Bloomberg keddi összefoglalója az ügy hátterét kutatja, eszerint a japán cégek az erősödő kínai konkurencia miatt kényszerülnek ilyen lépésekre, illetve esetenként az önmaguknak felállított termékminőségi követelmények is irreálisan magasak voltak. Egy biztos, gyártáshoz kapcsolódó visszaélések eddig nem voltak jellemzők a japán cégekre, ha csaltak, akkor inkább a könyveléssel trükköztek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.