A Világgazdaság értesülései szerint kedden fordulat várható Oroszországban az új hosszú távú magyar–orosz gázimportszerződés kapcsán, de egyelőre sem a Külgazdasági és Külügyminisztérium, sem az állami Magyar Földgázkereskedő (MFGK) Zrt. nem válaszolt lapunknak a szerződéssel kapcsolatban egy hete feltett kérdéseire.
Az MFGK aktuális importmegállapodása 2020. október 30-án jár le, míg hosszú távra, 2028-ig csak egy hazai versenypiaci kereskedő, a Gazprombank-tulajdonú Centrex Zrt. kötött le gázt.
(A 1995-ös magyar–orosz hosszú távú megállapodás 2015-ig szólt, azóta csak a már leszerződött, de még át nem vett tételek érkeztek, és egyéves szerződések születtek.)
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter december 2-án jelezte: „Készek vagyunk megkezdeni a tárgyalásokat egy újabb, hosszú távú gázszállítási megállapodásról.” December 30-án pedig Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára nevezte szükségesnek a 2021 utáni időszakra vonatkozó, újabb hosszú távú szerződés megkötését. Ez utóbbi közlés szerint a fókusz pillanatnyilag egy további, egyéves egyezményen lehet, de a fő cél a hosszú távú szerződés aláírása. Ám fontos, hogy bármikor és bármilyen időtáv kapcsán is jutnak dűlőre a felek, Magyarország gázellátása folyamatos és biztonságos legyen.
Az már nyitottabb kérdés, hogy kinek sürgősebb a hosszú távú szerződés megkötése. Az eladó, az orosz Gazprom erős érdekeltsége kétségtelen, de a Világgazdaság ügyhöz közeli forrása szerint az oroszok akkor írnak alá szívesen, ha már eldőlt, hogy Magyarország hogyan diverzifikálja a gázimportútvonalait.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.