A globális fegyverimport 5,1 százalékkal csökkent 2013 és 2022 között, miközben Európa ez idő alatt 47 százalékkal növelte a beszerzéseit. Ennek oka az Oroszországgal fennálló feszültség – erről a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) Fegyverszállítási Program vezető kutatója beszélt. Pieter D. Wezeman közölte, hogy az ukrajnai invázió kezdete óta az európai államok még inkább fokoznák a fegyvervásárlásaikat.
A SIPRI kutatása szerint a globális fegyverexportot továbbra is az Egyesült Államok és Oroszország uralja, de a részesedésük jelentősen átalakult.
Az USA-é a világszerte tapasztalható fegyverértékesítésében 2018 és 2022 között 33-ról 40 százalékra nőtt,
miközben Oroszország részesedése 22-ről 16 százalékra csökkent. Ez idő alatt Franciaország tudta fokozni a fegyverexportját, 7,1 százalékról 11-re.
Az orosz fegyverekre Indiában a legnagyobb a kereslet, illetve Kína és Egyiptom is sokkal többet vesz Moszkvától. Oroszország korábbi partnerei jelentősen csökkentették ezeket a vásárlásokat.
Az orosz fegyverexport azért is esett vissza nagymértékben, mert az ország a saját szükségleteire összpontosít az Ukrajnában zajló harcok miatt
– mondta Siemon T. Wezeman, az orosz fegyverek beszerzésének vezető kutatója.
Tavaly Ukrajna a világ harmadik legnagyobb fegyverimportőre lett.
A vonatkozó listán Katar és India előzi meg. Ezt az adatot az USA-ból és Európából beáramló nagy mennyiségű fegyverszállítmány pumpálta fel.
A világ tíz legnagyobb fegyverimportőre közül hat ázsiai és óceániai volt 2018 és 2022 között: India, Ausztrália, Kína, Dél-Korea, Pakisztán és Japán.
Lázár János: beszéljünk világosan, Magyarországon fegyvergyárak fognak épülniAz építési és közlekedési miniszter arról is beszélt, hogy az évtized végére a Kárpátoktól délre a magyar lesz a vezető hatalom a régióban. |
A kelet-ázsiai országok közül Kína fegyverimportja 4,1 százalékkal nőtt, a fő beszállítója Oroszország volt. A régió fegyvervásárlásait azonban nem Kína, hanem az Egyesült Államok szövetségesei hajtották. Dél-Korea 61, Japán 171, Ausztrália pedig 23 százalékkal fokozta a beszerzéseit.
A tíz legnagyobb fegyverimportőr közül 2018 és 2022 között három közel-keleti volt. Ebben az időszakban Szaúd-Arábia vette a második legtöbb fegyvert, a globális vásárlások 9,6 százalékát. Katar 2013 és 2022 között 311 százalékkal növelte a beszerzéseit, ezzel a világ harmadik legnagyobb fegyverimportőre lett.
A közel-keleti országok elsősorban az Egyesült Államokból és Európából vásároltak modern fegyvereket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.