Tovább enyhült a nyersanyaghiány a német iparban májusban, a megkérdezett cégek 35,3 százaléka számolt be nyersanyagbeszerzési problémákról – derült ki az Ifo felméréséből. A müncheni egyetem gazdaságkutató intézetének adatai szerint egy hónappal korábban, áprilisban ez az arány 39,2 százalék volt.
A nyersanyaghiány enyhülése némi könnyítést jelent a német gyártóknak, miközben a gazdasági helyzet nehézségeivel küzdenek. A német vállalatok így gyorsabban tudják feldolgozni a meglévő rendeléseket, fenntartva ezzel a termelést. Jelenleg a megkérdezett cégek 4,3 havi termelésnek megfelelő rendelésállománnyal rendelkeznek – ez jóval több, mint a 2,9 hónapos hosszú távú átlag.
A megrendelések visszaesésének tehát még nincs túl nagy hatása
– kommentálta az eredményeket Klaus Wohlrabe, az Ifo felmérésekért felelős vezetője.
A német ipar két részre oszlik, számos elektromos és elektronikai, gép- és berendezésgyártó, valamint autóipari vállalat továbbra is súlyos problémákkal küzd. Ezen iparágak mindegyikében 50 százalék feletti az anyaghiányról beszámoló vállalatok aránya. Különösen a csipek és a félvezetőtermékek hiányoznak.
Az iparágak többségében azonban mára 20 százalék alá süllyedt a köztes termékek beszerzésével kapcsolatos problémákat bejelentő vállalatok aránya.
Idetartozik egyebek mellett a vegyipar, ahol a vállalatok 16,9 százaléka számolt be anyaghiányról, a fémtermékeket gyártó vállalatok, ahol ez az arány 15,6 százalék volt, valamint a bútorgyártó cégek, ahol az arány 8,8 százalék volt májusban, míg a papíripari cégek mindössze 2,5 százaléka számolt be anyaghiánnyal kapcsolatos problémákról.
A Világgazdaság arról is írt, hogy váratlanul csökkent a német ipari termelés áprilisban, főként a nagy volumenű rendelések számának látványos visszaesése nyomán. A német ipari termelés márciusban is esett, havi szinten 3,4 százalékot csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.