Az állandó képviselők a mai napon jóváhagyták a Tanács álláspontját egy uniós osztályozási rendszer, más szóval „taxonómia” létrehozására irányuló javaslattal kapcsolatban. Ez a rendszer egységes meghatározásokat biztosít majd a vállalkozások és a beruházók számára, amelyek alapján azonosítható lesz, hogy mely gazdasági tevékenységek tekinthetők környezeti szempontból fenntarthatónak.
A magánszektor részvétele elengedhetetlen az éghajlatváltozás jelentette kihívások kezeléséhez. Több száz milliárd eurónyi beruházásra van szükség a fenntartható gazdaságra való áttérés megvalósításához, és egyértelmű, hogy a szükséges tőkét nem lehet csupán közfinanszírozásból előteremteni. Az első fontos lépés ahhoz, hogy a beruházókat az átmenethez való hozzájárulásra ösztönözzük, annak közös értelmezése, hogy mit is értünk az alatt, hogy „fenntartható”.
– mondta Mika Lintilä, Finnország pénzügyminisztere
Jelenleg nem létezik olyan egységes uniós vagy globális osztályozási rendszer, amely meghatározná, hogy mely gazdasági tevékenység minősül fenntarthatónak. A javasolt rendelet célja, hogy választ adjon két kihívásra, és ennek keretében:
A tanácsi álláspontban ismertetettek szerint a javaslat hat uniós környezetvédelmi célkitűzést azonosít és határoz meg:
Ahhoz, hogy egy gazdasági tevékenység környezeti szempontból fenntarthatónak minősüljön, az alábbi követelményeknek kell eleget tennie:
A felsoroltak alapján a Bizottság feladata lesz a tényleges osztályozás kialakítása, méghozzá olyan módon, hogy minden egyes releváns környezetvédelmi célkitűzés esetében meghatározza a „szakmai átvilágítási kritériumokat”. A gazdasági tevékenységek ágazati osztályozását illetően a kritériumok – jogi szempontból – felhatalmazáson alapuló jogi aktusok formáját ölthetik. Ezeket végrehajtási jogi aktusok egészíthetik ki, amelyek meghatározzák azokat a mennyiségi és minőségi küszöbértékeket, amelyek teljesítése esetén a gazdasági tevékenység környezeti szempontból fenntarthatónak tekinthető.
A Bizottságot egy technikai szakértői csoport: a fenntartható finanszírozással foglalkozó platform segíti, amelynek feladata, hogy tanácsot adjon a szakmai átvilágítási kritériumok kidolgozásához, valamint elemezze, hogy azok alkalmazása milyen potenciális költségekkel és előnyökkel járna. Emellett a Bizottságot egy tagállami szakértőkből álló csoport is tanácsokkal fogja ellátni a szakmai átvilágítási kritériumok megfelelőségével kapcsolatban.
A Tanács álláspontja szerint a taxonómiát 2021 végéig létre kell hozni annak érdekében, hogy 2022 végére biztosítani lehessen annak teljes körű alkalmazását.
Az Európai Parlament 2019 márciusában szavazta meg a rendeletjavaslatra vonatkozó álláspontját, így megkezdődhetnek a Tanács és a Parlament közötti tárgyalások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.