Víz alá kerülhet a világ legforgalmasabb repülőtereinek egy része, köztük New York légikikötői a század végére, ha a globális felmelegedés hatására tovább emelkedik a tengerek szintje – figyelmeztetnek a kutatók.
A Világ Erőforrásai Intézet (WRI) nevű, környezetvédelemmel foglalkozó washingtoni agytröszt elemzése szerint 1 méternyi tengerszint emelkedés esetén világszerte 80 repülőteret öntene el a víz 2100-ig.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2019-es előrejelzése szerint
a globális tengerszint nagyjából 60-110 centiméterrel emelkedhet 2100-ig, amennyiben az üvegházhatású gázok kibocsátása tovább erősödik.
A szakemberek szerint még ha sikerül is teljesíteni a 2015-ös párizsi klímaegyezmény célkitűzését – vagyis a Föld felmelegedését az iparosodás előtti korszakhoz képest legfeljebb 2 Celsius-fokban korlátozni -, akkor is
csaknem 45 repülőtér fog víz alá kerülni a világ alacsonyan fekvő területein egy várhatóan fél méternyi tengerszint-emelkedés nyomán.
Mindez azt jelenti, hogy ha sikerül is megfékezni a klímaváltozást, akkor is szükség lesz az alkalmazkodásra, például tengerparti védőgátak formájában.
A WRI szerint az érintett repülőterek között van a világ legforgalmasabb légikikötőinek egy része, például New York mindhárom nemzetközi repülőtere, valamint a kínai Jencseng Nanjang Nemzetközi Repülőtér.
A tanulmány a szélsőséges meleget és a súlyosbodó természeti katasztrófákat is a repülőtereket fenyegető, éghajlattal összefüggő tényezők közé sorolta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.