BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Back,View,Of,Businesswoman,Looking,On,Sunrise,In,Office,Window

Megmutatjuk, mi az az intelligens ablak és hogyan működik

Az intelligens ablaktechnológia új eszközt jelent az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Az energiatakarékos intelligens ablakok, amelyek mikroszkopikus bevonatot tartalmaznak számítógépes csipekhez csatlakoztatva, segíthetnek abban, hogy az épületek kevesebb áramot használjanak fűtésre és hűtésre.

Az Egyesült Államokban egyre nagyobb aggodalmat kelt az energiaválság. Az Energiaügyi Minisztérium szerint a következő 20 évben az energiaellátás egyre kevésbé lesz képes kielégíteni a keresletet, emiatt pedig az áram, a földgáz és az olaj folyamatosan drágul. Miközben a kutatók egyik fele az energiaellátás növelésén dolgozik, addig a másik csoport az energiatakarékos eszközöket fejleszti. Ennek eredménye egy új technológia, az intelligens ablak (smart windows). A szakértők szerint ezzel a technológiával dollármilliárdokat lehet megtakarítani a fűtés, a hűtés és a világítás költségein.

Back,View,Of,Businesswoman,Looking,On,Sunrise,In,Office,Window
Fotó: Shutterstock (illusztráció)

Hogyan működik az intelligens ablak?

Az intelligens ablakok lényege abban rejlik, hogy az üveg képes változtatni az áttetszőségét, ezzel szűrni a hőt és a fényt. Függöny, vagy redőny nélkül, egy gombnyomással be lehet sötétíteni a szobát, ezzel nyáron kívül tartva a napsugarakkal érkező hőt. A technológia a káros UV-sugárzást is képes megszűrni.

Vannak intelligens ablakok, amik kapcsolóval, mások távirányítóval működnek. Létezik azonban az automatikus megoldás is, ami a beépített fényérzékelőjének segítségével maga szabályozza az üveg áttetszőségét annak függvényében, hogy mennyire tűzi az épületet a nap.

A modern intelligens ablakok alapját a felfüggesztett részecskék (SPD) alkotják. 

A smart windows úgy épül fel, mint egy kétrétegű ablak. Az üveglapokat vezetőképes anyaggal vonják be, majd a közöttük lévő teret feltöltik szuszpenzióval és SPD-vel. A kerethez egy vezérlőberendezést szerelnek, és ezzel kész is az intelligens ablak. A vezérlőberendezéssel lehet áramot vezetni az ablakba, ami a vezetőképes anyagon keresztül érintkezik az üveglapok közötti SPD-vel. Az elektromosság hatására a részecskék egyenes vonalba rendeződnek, és így áteresztik a fényt. Amikor a feszültség megszűnik, a részecskék ismét rendezetlen mintázatot vesznek fel, ezzel pedig elzárják a fény útját. A technológia további különlegessége, hogy a feszültség mértékének változtatásával lehet az áttetszőségét változtatni. Az ablakokat kifejlesztő Research Frontiersnek nagyjából 470 szabadalma van erre a technológiára. Az SPD több egyéb termék esetén is felhasználható lehet, például szemüvegekben, napfénytetőkben, napellenzőkben vagy számítógépekben.

Modulház, konténerház, avagy készház: alternatív építési körkép praktikus információkkal

Az ingatlanárak elszabadulása miatt egyre többször javasolják a készházakat, modulházakat, konténerházakat a hagyományosan építettek helyett. Miből és hogyan lehet ma építkezni Magyarországon, mik az előnyei, hátrányai, és mennyire jók energetikai szempontból a különböző épületek? Alternatív házkörkép a Világgazdaságtól.

Az intelligens ablakok tehát az idő nagy részében áram alatt vannak, viszont meglehetősen alacsony a fogyasztásuk. Tizenöt ilyen kevesebb áramot használ fel, mint egy átlagos éjszakai lámpa.

Az intelligens ablakoknak van több, egymástól eltérő megoldása. Az amerikai View Inc. például elektrokromatikus intelligens üveget gyárt, aminek a működése eltér a fent részletezett SPD-stől.

Az intelligens ablak hogyan segít csökkenteni a rezsi költségeket?

Az intelligens ablaktechnológia azzal segít a rezsi csökkentésében, hogy hozzájárul a lakások külső- és belső hőszigeteléséhez. 

A beérkező meleg nyári fény kizárásával alacsonyabban lehet tartani a belső hőmérsékletet, így kevesebbet kell használni a légkondicionáló berendezéseket. Az okosüveg a téli hónapokban képes felismerni, hogy nem szabad kizárnia a napfényt, így sötétedés nélkül engedi be a meleget hozó sugarakat, amivel felmelegíti a szobát, így kevesebbet kell fűteni. Ez csak két egyszerű példa az intelligens ablak hőszigetelés körében nyújtott képességeinek. A rezsiköltség, különösen a fűtésszámla látványosan apadhat az okosablakok segítségével. 

Mindenki hőszivattyút akar a rezsicsökkentés átalakítása óta, pedig a klíma is megoldás

A rezsicsökkentés átalakításának július 22-i bejelentése óta 660 százalékkal nőtt a lakossági megkeresések száma a hőszivattyúk iránt – összegezte a budapesti márkaboltjában tapasztaltakat a Daikin, de a cég csaknem 300 fős partnerhálózata is hasonló mértékű bővülésről számolt be, ráadásul van, ahol tízszeresére nőtt az érdeklődés. A fogyasztók a legkülönbözőbb ingatlantípusokkal rendelkeznek, az viszont közös bennük, hogy azonnali megoldást szeretnének a gázról történő leválásra.

Joggal merülhet fel az is, hogy a régebbi házakba miért érné meg intelligens ablakot szereltetni, ha az átépítés költsége sem térülne meg. Ám erre a válasz, hogy az energiatakarékos nyílászárókat már nem kell teljes átépítéssel beszereltetni, mivel könnyedén felszerelhető a technológia a meglévő ablakokra.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.