A hazai sertéspiaci helyzetet alapvetően határozza meg, hogy továbbra is 3 millió alatt van a sertésállomány – nyilatkozta a Világgazdaságnak Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára.
Szintén jelentős befolyásoló tényező, hogy Romániában és Ukrajnában házi sertésekben is kimutatták az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát. A VHT-titkár szerint a magyar hatóság jól kezelte a helyzetet, s a szigorú óvintézkedések miatt nálunk csak a vaddisznóállományban mutatták ki a vírust.
Ennek is köszönhető, hogy a hazai felvásárlási árak csupán átmenetileg csökkentek a magyarországi ASP-esetek észlelése idején. A VHT információi szerint a sertést most élősúlyra vetítve kilónként 380 forint körüli árakon vásárolják fel, ami 30 forintos növekedés az év eleji árakhoz képest.
Közben pedig a gyengébb gabonatermés miatt drágulnak a takarmányok, a termelőknek ezt is érvényesíteniük kell az átadási áraikban – tette hozzá, de a várható mértékről nem tudott nyilatkozni. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet legutóbbi sertéspiaci jelentésében arról számolt be, hogy az év első öt hónapjában Magyarország élősertés-kivitele 6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ezen belül pedig Romániába 73 százalékkal bővült a kivitel.
Az adatban már benne van a romániai ASP-helyzet hatása. Ám a fertőzöttség azóta súlyosbodott: augusztus 24-én Romániában egy 140 ezer sertést tartó gazdaság állományában igazolták az afrikai sertéspestis vírusának jelenlétét.
A következő időszak piaci viszonyait nagyban meghatározza majd, hogy mi történik Romániában – mondta el a Világgazdaság érdeklődésére Éder Tamás. A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke szerint egyrészt kérdéses, okoz-e további fertőzéseket az, hogy sok kisebb termelő a teljes állománya leölését úgy próbálta megakadályozni, hogy a Dunába dobta a fertőzött egyedeket. Másrészt az is kérdés, hogy a nagy európai sertéshús-előállítók hogyan reagálnak a helyzetre. Elképzelhető ugyanis, hogy például fagyasztott spanyol és dán húskészletek jelennek meg a román piacon, ami csökkentheti az élő sertés iránti felfokozott keresletet – vetette fel az elnök. Mivel az élősertés-előállítás költségeinek bő kétharmadát adja a takarmány, annak drágulása nyilván az élősertés-árakban is megjelenik.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.