Az áfacsökkentés mellett azzal ellentétes folyamatok is hatnak a piacon, ezért még nem lehet tudni, valóban olyan kedvező hatással lesz-e a fogyasztásra, végső soron pedig a tejtermelők helyzetére a január 1-jén bevezetett adómérséklés – mondta a Világgazdaságnak Krajcsovicz András, a kondorosi Fríz-Tej Zrt. igazgatósági tagja. Egy sor többletköltség jelent meg a termékpályán, ami az átadási árakat, végül pedig a fogyasztói árakat is emelheti.
Ilyen például a fuvarozók által bejelentett díjemelés, ami nemcsak a kereskedőknek és a feldolgozóknak okoz többletköltséget, hanem a termelőknél is megmutatkozik majd.
Ugyancsak számolni kell a munkaerőköltségek megemelkedésével. Krajcsovicz András szerint itt nem csak a megnövekedett minimálbér okoz gondot a munkaadóknak, mivel a magasabb keresetű dolgozók bérét is emelniük kell, hogy megtartsák őket. Elmondta: olyan mértékű a munkaerőhiány, hogy a környékükön több telepen is indiai vendégmunkásokkal pótolják a hiányzó munkaerőt. Ez ráadásul nem is csak a tejtermelésben fordul elő: Erdélyi István, a szarvasi Gallicoop Zrt. elnök-vezérigazgatója nemrég arról számolt be, hogy ők is alkalmaznak indiai vendégmunkásokat, és már Mongóliában is toboroznak.
A fogyasztói árak csökkenését a Tej Terméktanács felmérése is megerősítette. Istvánfalvi Miklós, a szervezet elnöke az InfoRádiónak elmondta, január elején mintegy 11 százalékkal lett olcsóbb a boltokban az UHT- és az ESL-tej, vagyis az általános tapasztalat az, hogy a kereskedők az áfacsökkentést továbbadták a fogyasztóknak. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy például a bérköltségek növekedése és a fuvarköltségek emelkedése miatt ez az árcsökkenés a következő hónapokban már kevésbé lesz érzékelhető a boltokban,
az év második felében pedig a fogyasztói árak emelkedésére kell számítani.
Tavaly novemberben a termelői árak is emelkedtek: az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adatai szerint novemberben a nyers tej termelői átlagára kilogrammonként 97,61 forint volt, az előző havinál 2 százalékkal magasabb, de 2017 novemberéhez viszonyítva 3 százalékos a csökkenés. Visszaesett a felvásárolt mennyiség is: az októberinél 4, míg az egy évvel korábbinál 3 százalékkal kevesebb nyers tejet vettek át a felvásárlók.
A nyers tej egy kilogrammra vetített kiviteli ára 112,82 forint volt tavaly novemberben, az októberinél 2 százalékkal alacsonyabb, éves szinten viszont 7 százalékkal magasabb. Bár a kiviteli ár 16 százalékkal haladta meg a termelői átlagárat, a nyers tej kiszállítása novemberben 15 százalékkal csökkent a bázishónaphoz viszonyítva. Érdekes, hogy ezen belül a termelők és a kereskedők 28 százalékkal kevesebb, míg a feldolgozók 112 százalékkal több nyers tejet exportáltak, mennyiségben ugyanakkor a termelők és a kereskedők nyerstej-kivitele több mint a háromszorosa volt a feldolgozókénak.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.