Az elmúlt évben összesen 670,7 milliárd forintot fizettek ki agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra – áll az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentésében. Ez az összeg 105,3 milliárd forinttal magasabb, mint az előző évi kifizetések. Az adatokból kiderül, hogy a többlet nagy része az előző évről áthúzódó közvetlen termelői támogatásokból, illetve a Vidékfejlesztési program kifizetéseinek beindulásából adódik.
Tavaly a gazdálkodók számlájára került agrár- és vidékfejlesztési támogatások 80 százaléka – 536,6 milliárd forint – származott európai uniós forrásból, 20 százaléka – 134,1 milliárd forint – pedig hazai költségvetésből.
Az uniós társfinanszírozású támogatási programoknál az összes forrás 77,5 százalékát állta a brüsszeli, 22,5 százalékát pedig a nemzeti költségvetés.
A közvetlen támogatásként a gazdálkodóknak 2018-ban folyósított 381,8 milliárd forint 35 milliárddal haladta meg az előző évben kifizetett összeget. Ebből a területalapú támogatás – mintegy 210 milliárd forint – 51,5 milliárddal nőtt az előző évhez képest.
Ennek oka, hogy 2018-ra húzódtak át teljesítések, mivel az előző év végén nem volt jelentős mértékű előlegfizetés. A zöldítéstámogatás viszont 37,5 milliárd forinttal csökkent, amit az uniós szabályok változása okozott.
E két fő jogcím mellett jelentős volt a termeléshez kötött állattenyésztési támogatás is, a 46,9 milliárd forint 2017-hez képest 14,9 milliárd forint növekedés. Ennek közel 60 százalékát a tejhasznú teheneket tartók kapták. Az előző évhez képest több támogatásban részesültek a gyümölcstermelők, a fiatal gazdák támogatása ugyanakkor másfél milliárd forinttal csökkent.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.