Felavatták kedden az Üzbég–Magyar Burgonyakutató Központot Taskentben, amelynek keretében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet (MATE) Prof. Dr. Gyuricza Csaba mb. rektor és Dr. Polgár Zsolt, az intézmény Burgonyakutató Állomásának vezetője képviselte. A gödöllői székhelyű egyetem szakmai támogatásával megvalósuló együttműködés részeként az elkövetkező években
közös burgonyanemesítési program indul a magyar és üzbég nemesítési vonalak keresztezésével, valamint a hazánkban alkalmazott hagyományos és molekuláris genetikai módszerek adaptálásával.
A kölcsönös előnyökön alapuló együttműködés előzményeként a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem idén februárban együttműködési megállapodást kötött Üzbegisztán vezető agrár-felsőoktatási intézményével, a Tashkent State Agrarian Universityvel és az üzbég főváros burgonyakutatással foglalkozó kutatóintézetével a Magyar–Üzbég Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság 6. ülésén, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében.
A szándéknyilatkozat révén a közös munka 2021. március 30-tól veheti kezdetét, hiszen ekkor
hivatalosan is átadta az Üzbég–Magyar Burgonyakutató Központot Savkat Mirzijojev, Üzbegisztán elnöke és Orbán Viktor.
A miniszterelnököt Szijjártó Péter és Nagy István miniszterek is elkísérték a hivatalos megnyitóra.
A szakmai delegáció vezetőjeként Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem mb. rektora adta át Savkat Mirzijojev elnöknek azt a magyar fajtákat tartalmazó vetőburgonya-szállítmányt, amelyekre a központ további nemesítési munkáit alapozzák. A szakmai munka megkezdéséhez az egyetem Burgonyakutató Állomása az alábbi fajtákat adta át a szakemberek számára: Arany chipke, Balatoni rózsa, Balatoni sárga, Botond, Démon, White Lady.
A rektor beszédében kiemelte, hogy
Magyarország jelenleg is a világ három legnagyobb vetőmagexportőr országának egyike,
a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem pedig továbbra is prioritásként kezel minden olyan nemzetközi együttműködést, amely hozzájárul a magyar agrárium külgazdasági mutatóinak további fejlesztéséhez.
Az átadó ünnepség után Prof. Dr. Alisher Touraev üzbég agrárminiszter-helyettes, valamint az AKIS igazgatója és Prof. Dr. Gyuricza Csaba aláírásukkal erősítették meg a korábbi együttműködési szándékot, továbbá konkrét ütemtervvel egészítették ki a dokumentumot. A megállapodás során az egyetem biztosítja a gyakorlati és kutatási szakemberek képzését, a know-how ismeretek átadását, valamint a vetőburgonyát is.
E tekintetben a MATE a mezőgazdasági oktatás-kutatás teljes palettáján kész fogadni az üzbég hallgatókat, kutatókat, professzorokat. Az üzbég fél biztosítja a kutatóközpont helyszínét, a laborfelszerelést és a munkaerőt. Az ötéves együttműködés további célja egy közös kutatási pályázat kidolgozása, amely lehetővé teszi a hatékony kutatómunkát, oktató-, kutató- és hallgatócseréket, valamint a kutatási eredmények piaci alapú hasznosítását.
Nehéz a helyzet, de a magyar gazdaság újraindítása fontos, szeretnénk másokat is megelőzve, „kanyarban előre jutni” – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök, amikor Üzbegisztán fővárosában, Taskentben tárgyalt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.