BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó éve volt a magyar diónak tavaly, meg is látszik az árakon

Az elmúlt öt év átlagát 140 százalékkal is meghaladhatta a magyarországi termés 2022-ben, a hazai dió olcsóbb lett, az import ára viszont emelkedett.

A szakértői becslések szerint a hazai diótermés meghaladhatta a 15 ezer tonnát, 140 százalékos a növekedés az elmúlt öt év átlagához képest – írja piaci jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). A héjas dió külkereskedelmi egyenlege pozitív, annak ellenére, hogy az exportja jelentősen csökkent az elmúlt években. Tavaly január és november között a mennyiségi visszaesés mértéke már csak 3 százalékos volt az előző évhez képest, az exportált volumen 461,9 tonna volt. A kivitt héjas dió értéke 11 százalékkal nőtt, és 488,8 millió forintot ért el tizenegy hónap alatt tavaly. Az import nem volt számottevő, 58,3 tonnát ért el. 

20220915 LengyeltótiKözepes termés várható idén Közép-Európa egyik legnagyobb dióültetvényén, Lengyeltótiban. Bő két hete zajlik ott a szüret. Az aszály nyomai a dión is látszanak, apróbbak a szemek, de a minőséggel nincs probléma.Az idénymunkások gereblyével a sorok közepére húzzák a diót és egy gép felsöpri ezeket. A gép a feldolgozóba viszi a terményt, ahol először mossák, válogatják, szárítják és utána csomagolják.Fotó: Lang Róbert lrSomogyi Hírlap 20220915 Lengyeltóti

Közepes termés várható idén Közép-Európa egyik legnagyobb dióültetvényén, Lengyeltótiban. Bő két hete zajlik ott a szüret. Az aszály nyomai a dión is látszanak, apróbbak a szemek, de a minőséggel nincs probléma.
Az idénymunkások gereblyével a sorok közepére húzzák a diót és egy gép felsöpri ezeket. A gép a feldolgozóba viszi a terményt, ahol először mossák, válogatják, szárítják és utána csomagolják.
Fotó: Lang Róbert lr
Somogyi Hírlap
Fotó: Lang Róbert / Somogyi Hírlap

A dióbél külkereskedelmi egyenlege 2019-től változott negatívra. Tavaly január és november között az import mennyisége 1 százalékkal, 1,04 ezer tonnára csökkent, értéke pedig 24 százalékkal, 2,03 milliárd forintra nőtt. 

A dióbél mintegy 60 százaléka Ukrajnából érkezett. 

A magyar dióbélexport volumenében 6 százalékkal, 270,5 tonnára, értékben pedig 26 százalékkal, 620,7 millió forintra nőtt a megfigyelt időszakban. Az Egyesült Királyságba majdnem megduplázódott az export, 80,8 tonna került oda, a második legnagyobb piac pedig a 7 százalékkal szűkülő Románia volt, 64,8 tonnával. 

A Budapesti Nagybani Piacon a 2022-ben betakarított hazai dióbelet 2021 és 2022 azonos időszakához képest 5 százalékkal olcsóbban, kilogrammonként 3204 forintos áron értékesítették a tavalyi 41. és az idei 3. hét között. Az import dióbelet a belföldinél magasabb, 3708 forintos kilónkénti átlagáron kínálták ugyanekkor.

 

Az Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) adatai szerint az Európai Unióban tavaly 146,4 ezer tonna dió termett. 

A vezető diótermelő az uniós mennyiség több mint egyharmadát adó Románia, ahol a termés 9 százalékkal nőtt, és elérte az 56,3 ezer tonnát. 

Franciaországban a 2021-esnél 2 százalékkal több, 41 ezer tonna gyümölcsöt szüreteltek, míg a harmadik legtöbbet termelő, Olaszországban egyharmados termésnövekedés után 19,5 ezer tonnát. Az Eurostat közlése alapján az Európai Unió dió-külkereskedelmi egyenlege erősen negatív.

A dióbél importja 17 százalékkal, 94,17 ezer tonnára nőtt, míg a kivitele 2 százalékkal, 4,02 ezer tonnára csökkent 2022 első tíz hónapjában az előző év azonos periódusához viszonyítva. A legnagyobb dióbél-beszállító az USA, ahonnan 27 százalékkal több, 56 ezer tonna termék érkezett, miközben Chiléből 14,7 ezer, Ukrajnából pedig 10,6 ezer tonna került az uniós piacra. Az ukrán beszállítás éves alapon 5 százalékkal csökkent. 

A héjas dió importja 12 százalékkal, 35 ezer tonnára, míg exportja 2 százalékkal, 3,15 ezer tonnára csökkent. A héjas dió vezető beszállítója az Egyesült Államok, ahonnan 4 százalékkal, 19,9 ezer tonnára nőtt az importált héjas dió mennyisége, Chiléből viszont 29 százalékkal, 10,4 ezer tonnára esett vissza a behozatal.

Megfelezte a természet a tavalyi termést

Miközben a világban a 2020–2021-es gazdasági évben nőtt a diótermelés, itthon az időjárás és az elmúlt években elterjedt kártevő miatt lényegesen kevesebb termett az értékes gyümölcsből.

Az USDA előrejelzése szerint a dió globális termelése a szeptembertől augusztusig tartó 2022–2023-as gazdasági évben rekordszintet érhet el, és 12 százalékkal növekedve 2,6 millió tonnás lehet. A növekedés a legnagyobb termelő Kínában lehet a legintenzívebb, 27 százalékos, ahol 1,4 millió tonna diótermésre számítanak, míg az Egyesült Államokban 653,1 ezer tonnás – az előző szezonhoz képest 1 százalékkal kevesebb – termést várnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.