BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorúan ellenőrzik az ukrán gabonát, a magyar gazdák érdekeit védik

Az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzése keretében eddig 156 élelmiszeripari vállalkozásnál történt vizsgálat – közölte Nagy István agrárminiszter.

„Az Ukrajnából Magyarországra érkező gabonák esetében a szigorú ellenőrzésekre azért van szükség, hogy megvédjük a magyar gazdák érdekeit” – mondta Nagy István. A miniszter emlékeztetett: Brüsszel továbbra is tétlenül nézi, hogy az eredetileg szolidaritási folyosón Észak-Afrikába és a Közel-Keletre szánt ukrán gabona Európában ragad, súlyos piaci zavarokat okozva. Mivel az ukrán gazdák alacsony termelési költségekkel, az Európai Unióban nem használt termelési gyakorlatokkal állítják elő ezt a gabonát, így az nyomott áron érkezik térségünkbe. Ez indokolja, hogy az ukrán gabonát szigorú minőségi és élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzésnek vetik alá Magyarországon – hangsúlyozta.

Odessa,,Ukraine,-,August,9,,2021:,Loading,Grain,Into,Holds ODESSA, UKRAINE - August 9, 2021: Loading grain into holds of sea cargo vessel through an automatic line in seaport from silos of grain storage. Bunkering of dry cargo ship with grain
Fotó: Elena Larina

Mint emlékezetes, Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Románia és Bulgária már korábban az Európai Bizottsághoz fordult, hogy tegyen valamit az Ukrajnából beáramló gabonaimport megfékezéséért, ám konkrét intézkedést azóta sem javasolt a bizottság.

Hiába kértek az ukrán gabonadömping ellen védelmet a kelet-európai tagországok

A lengyel termelők is tiltakoznak az olcsó ukrán gabona importja miatt.

Nagy István közölte, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által koordinált ellenőrzések folyamatosan zajlanak. 

Az ukrán gabonát felhasználó magyar vállalkozásoknak közvetlen jogszabályi alapfelelőssége, hogy kizárólag az uniós és a hazai előírásoknak megfelelő alapanyagot használjanak fel.

Ezt is vizsgálja az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság. A tárcavezető leszögezte, hazánk, ahogy eddig, továbbra is minden segítséget és támogatást megad ahhoz, hogy a szolidaritási folyosó megfelelően működjön, és az ukrán gabona eljusson a harmadik országokba és a Közel-Keletre, 

de a magyar gazdák érdekeit meg fogja védeni.

A miniszter beszélt arról is, hogy az Ukrajnából nyomott áron érkező méz és baromfihús is a hagyományos exportpiacainkról szorítja ki a magyar termékeket. Hozzátette, Magyarország több tagállammal együtt sürgeti azt is Brüsszelben, hogy egyértelmű eredetmegjelölés kerüljön a méztermékek csomagolására. Európában ugyanis olyan harmadik országokból származó, rendkívül olcsó méztermékek lepték el a piacot, amelyek kiszorítják a jó minőségű magyar mézet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.