BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erőmű a Zemplén alján

A Szinerg Energia Kft. négyéves engedélyt kapott elsődleges energiaforrás választására a Magyar Energia Hivataltól (MEH) egy 600 megawattos szivattyús tározós erőmű létesítéséhez. Ez azt jelenti, hogy ennyi idő alatt kell beszereznie a 150 milliárd forintos beruházáshoz szükséges engedélyeket. Az erőmű a Zempléni-hegység déli részén lenne. A kiszemelt helyszínről további információink nincsenek, viszont ismert, hogy a hegység nyugati része a Hernád, a keleti pedig a Bodrog vízgyűjtő területe.

Ez az erőműtípus úgy működik, hogy a villamosenergia-rendszer alacsony terhelésű időszakában (főleg éjjel) vizet szivattyúznak fel egy magasan fekvő tározóba, majd csúcsidőszakban leengedve áramtermelésre használják. Előnye, hogy feltöltött állapotban a nagy mennyiségű villamos energia egyetlen valódi tárolási módjának tekinthető; részben ennek köszönhetően a rendszer igényei szerint rugalmasan használható áramtermelésre. Magyarországon azonban nincs szivattyús tározós erőmű, szabályozhatatlan áramtermelő (elsősorban szélerőmű) annál több, így a rendszer szabályozhatósága nem túl jó. Emiatt a MEH kénytelen volt 330 megawattban korlátozni a szélerőművek építésére kiadott engedélyeket. A tilalom akkor oldható fel, ha nő a rendszer szabályozhatósága, akár egy tározós erőmű létesítésével, akár úgy, hogy az MVM Zrt. jogot kap a szélerőművek termelésébe való beavatkozásra.

A szabályozhatóságot egyébként az is rontja, ha túl nagy a villamosenergia-rendszerben a kis teljesítményű áramtermelő egységek aránya. Itt a gázmotorok is a „feketelistán” vannak. Ám utóbbiakat részben éppen az önellátás előnyei és az országos rendszertől való kisebb függés miatt választják. Az MVM Zrt. szerint a hazai erőművek átlagos gépnagysága rohamosan csökken. 2005 végén a kiserőmű kategóriába sorolt, 50 megawattnál kisebb egységből 377 működött az országban, vagyis darabszám alapján az összes 88 százaléka. Ám egy ilyen blokk kiesése kevésbé érinti az országos rendszer egészét – hangoztatják a gázmotorok mellett érvelők. VG

Nemrég született

Cégbírósági bejegyzések szerint a Szinerg 640 Szivattyús Energiatározó Projekt Kft. ez év májusában jött létre Budapesten, 200 millió forint alaptőkével. Főtevékenysége a villamosenergia-termelés.

Két tulajdonosa van: „a közvetlen irányítást befolyásoló” hányad az amerikai (Delaware) székhelyű H Invest Ltd.-é.

A fennmaradó rész a budapesti Alternatív Víz-Energia Mérnökszolgálati Kft.-é.

Utóbbi 1990-ben jött létre, és szintén a H Invest ellenőrzi, így az utóbbié a Szinerg egésze.

Két tulajdonosa van: „a közvetlen irányítást befolyásoló” hányad az amerikai (Delaware) székhelyű H Invest Ltd.-é.

A fennmaradó rész a budapesti Alternatív Víz-Energia Mérnökszolgálati Kft.-é.

Utóbbi 1990-ben jött létre, és szintén a H Invest ellenőrzi, így az utóbbié a Szinerg egésze.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.