Szakértők 150–170 milliárd forintra teszik egy 600 megawatt teljesítményű szivattyús tározós erőmű létesítésének költségét, amelynek felépítése a hazai villamosenergia-rendszer egyre égetőbb szabályozási problémái miatt egyszerűen megkerülhetetlen. A vízenergia magyarországi hasznosítása lényegesen elmarad a lehetőségektől: 2005-ben 197 gigawattóra villamos energiát termeltek a hazai vízerőművek, tavaly 179 gigawattórát, ez mindössze az ország másfél napi energiafogyasztásának felel meg – mondta érdeklődésünkre Tombor Antal villamosmérnök, a Mavir volt elnök-vezérigazgatója. Szerinte bármennyire is szegény vízenergia szempontjából az ország, ennél a fentinél lényegesen több lehetőség van a hasznosításra. A Duna Bizottság terveiben három dunai vízlépcső szerepel a folyó magyarországi szakaszára, elvi lehetőségként 300-500 megawatt villamosenergia-termelő kapacitással. A vízerőműveknek a fogyasztási igények változása kiegyenlítésében lehetne jelentősebb szerepük. Jelenleg ezt alapvetően csak szénhidrogén-tüzelésű erőművekkel tudja a Mavir szabályozni.
A rendszerszabályozás napi gondjai miatt létfontosságú lenne egy szivattyús tározós erőmű létesítése, főként a megújuló energiaforrások, ezen belül is a szélenergia felhasználásának növeléséhez. Tombor Antal szerint e célra több magyarországi helyszín lehet alkalmas akár a Zemplénben, akár a Pilisnek a nyolcvanas években kiszemelt prédikálószéki környékén is. Ehhez a szakmai érveken és a beruházáshoz szükséges tőkén felül komoly politikai akarat is szükséges. MGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.